W Lubinie odbyła się 14. sesja naukowa Akcji Katolickiej poświęcona św. Janowi Pawłowi II. Mówiono głównie o ekologii.
Od 14 lat diecezjalna Akcja Katolicka wybiera jedną z październikowych sobót, aby poświęcić ją omawianiu nauczania papieża Polaka.
Jak wyjaśnia Jan Zimroz, prezes Diecezjalnego Instytutu AK Diecezji Legnickiej, jest to związane z Dniem Papieskim.
- Jak wiemy, dzień ten został ogłoszony przez Kościół w Polsce w 2001 roku. My, dokładnie w rok po tym wydarzeniu, rozpoczęliśmy nasz cykl sesji papieskich w ramach pewnego zobowiązania, czy wdzięczności ojcu świętemu, za wskrzeszenie Akcji Katolickiej w Polsce - tłumaczu J. Zimroz.
Każda z sesji poświęcona jest poszczególnym tematom z nauczania Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Sesje rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej.
Następnie wszyscy uczestnicy przenieśli się do sali teatralnej przy parafii pw. św. Jana Bosko w Lubinie, gdzie czterech wykładowców zaprezentowało przygotowane przez siebie wystąpienia. Po oficjalnym otwarciu sesji przez Jana Zimroza, głos zabrał bp Zbigniew Kiernikowski.
Pierwszym prelegentem był zaś ks. prof. Andrzej Draguła, dyrektor Instytutu Filozoficzno-Teologicznego im. Edyty Stein w Zielonej Górze, z wykładem "Ekologia i ekologizm. Od idei do ideologii". Po nim miejsce na mównicy zajął ks. dr Tomasz Czernik z Dolnośląskiej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i techniki w Polkowicach, który podjął temat "Genezy świata w perspektywie przezwyciężania kryzysu ekologicznego".
Uczestnicy sesji papieskich poświęcają je pamięci Jana Pawła II, który wskrzesił Akcję Katolicką w Polsce Roman Tomczak /Foto Gość Trzecim prelegentem był ks. prof. Grzegorz Sokołowski z wrocławskiego Papieskiego Wydziału teologicznego, który mówił o ekologii integralnej w świetle nauczania papieża Franciszka. Na koniec głos zabrał ks. prof. Jan Klinkowski z wykładem "W poszukiwaniu harmonii pomiędzy Stwórcą, człowiekiem i całym światem stworzonym".
Wszystkie tematy oscylowały więc wokół niedawno ogłoszonej encykliki papieża Franciszka "Laudato si" ("Pochwalony bądź"). - Za Ojcem Świętym Franciszkiem wracamy i my do rozważania wspaniałości Dzieła Stwórcy Wszechświata - mówił J. Zimroz.
- Przypomnę, że wcześniej dwukrotnie poświęciliśmy tej dziedzinie nasze spotkania, wczytując się w nauczanie św. Jana Pawła II: podczas sesji w 2004 i 2008 roku - zwracał uwagę prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.
Wśród gości i słuchaczy tegorocznej sesji papieskiej byli nie tylko członkowie diecezjalnej Akcji Katolickiej, ale także parafianie lubińskiej wspólnoty. Papieska sesja naukowa Akcji Katolickiej odbywała się w Lubinie po raz drugi.