GN 28/2018 Archiwum

Ukradli świętą Jadwigę

Na kilka dni przed odpustem wandale włamali się do kościoła w Lubaniu i zbezcześcili świątynię.

Dokładnie w nocy z 6 na 7 października nieznani dotychczas sprawcy włamali się do kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej. Wyważyli boczne drzwi i zabrali m.in. kielichy, a także relikwiarz z relikwiami świętej patronki miejsca. Zniszczyli też relikwiarium oraz niektóre księgi liturgiczne.

Wszystko to stało się na zaledwie kilka dni przed rozpoczęciem w parafii triduum ku czci świętej Jadwigi Śląskiej. Zostało ono zaplanowane przed wspomnieniem liturgicznym ku czci tej świętej, które przypada w przyszły piątek. W ramach triduum w najbliższą niedzielę o 13.00 Eucharystii będzie przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. Po Eucharystii, która rozpocznie się o 18.00, odbędzie się koncert zespołu Mocni w Duchu. Zespół będzie towarzyszył parafii przez trzy dni. Również w poniedziałek i wtorek na Mszach św. o 9.00 oraz 18.00.

Rozprute relikwarium   Rozprute relikwarium Jędrzej Rams /Foto Gość Wtorkowe Eucharystie będą połączone z modlitwami o uzdrowienie. - Ze względu jednak na akt zbezczeszczenia miejsca świętego w poniedziałek po Mszy św. o 18.00 odbędzie się nabożeństwo ekspiacyjne - mówi ks. dr Andrzej Fila, proboszcz lubańskiej wspólnoty.

Nabożeństwo ekspiacyjne to nabożeństwo w celu wynagrodzenia za ciężkie grzechy, m.in. za profanacje.

To nie pierwsze takie nieszczęście parafii pw. św. Jadwigi. W lipcu 2009 r. trzech młodocianych wandali włamało się do tymczasowej kaplicy, sprofanowali oni Najświętszy Sakrament, a następnie podpalili kaplicę.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma