W Bolesławcu uroczyście złożyło przysięgę prawie 400 nowych żołnierzy NSR.
W zeszłym tygodniu na bolesławieckim placu Piłsudskiego odbyła się niezwykła uroczystość. Oto 383 elewów odbywających szkolenie w ramach służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych w 23 pułku artylerii złożyło swoją przysięgę wojskową. To trzecia taka przysięga w ramach NSR, a zarazem największa grupa, jaka jednorazowo dokonała tego w Polsce.
- To są ludzie, którzy wiedzą, po co tutaj przyszli. W większości są to osoby, które chcą docelowo związać swoje życie z armią - mówi kpt. Michał Kozarski z 23 pułku artylerii w Bolesławcu.
Jakby na potwierdzenie tych słów swoją historię opowiada świeżo zaprzysiężony elew.
- Chciałem iść do wojska, ale nie było już miejsc. Po jakimś czasie otrzymałem telefon z komendy uzupełnień, że jest możliwość udziału w szkoleniu do służby przygotowawczej. Zgłosiłem się. Zostałem skierowany do Bolesławca, ale to nie było zaskoczenie, bo już wcześniej dowiadywałem się, że tutaj będzie szkolenie służby przygotowawczej. Gdybym miał wrócić na takie szkolenie, oczywiście, że bym poszedł - mówi Adam Stodolny z Sosnowca.
Jak wojsko, to i pokaz sprzętu militarnego Jędrzej Rams /Foto Gość Za młodymi żołnierzami blisko cztery tygodnie szkolenia, w czasie którego poznawali postawy żołnierskiej profesji. Czteromiesięczne szkolenie przygotowawcze, które zakończą w grudniu, umożliwi im zawarcie kontraktów do służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
- W momencie przysięgi stali się żołnierzami. W trakcie szkolenia podpiszą kontrakty z dowódcami poszczególnych jednostek wojskowych z terenu całej Polski. Będą wciągnięci na ewidencję. Po wyjściu z naszej jednostki będą tam wzywani na ćwiczenia rotacyjne. Gdy będą je zdawali z oceną pozytywną, w razie zwolnień etatów będzie możliwość przeniesienia ich do zawodowej służby wojskowej. Reszta będzie normalnie funkcjonowała w życiu cywilnym, a tylko od czasu do czasu, w sytuacjach kryzysowych, będzie wzywana do jednostek kontraktowych - tłumaczy kpt. Michał Kozarski.
Szkolenie realizowane jest na bazie batalionu szkolnego, którym dowodzi ppłk Tomasz Lisiecki, a funkcyjni przygotowujący ochotników do służby w NSR - to doświadczeni żołnierze jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej: 23 Śląskiego Pułku Artylerii, 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.