Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Pytanie o człowieka

W Jeleniej Górze, w parafii pw. św. Jana Ewangelisty, odbyło się pierwsze z serii spotkań kerygmatycznych. Poprowadził je bp Zbigniew Kiernikowski.

- Spotkanie to chciałbym poświęcić odkrywaniu odpowiedzi na pytanie: kim jestem przed Bogiem i przed drugim człowiekiem. Chciałbym, abyśmy odłożyli na bok nasze dotychczasowe przekonania i koncepcje, a otworzyli się na to, co Bóg do nas mówi o nas samych - mówił przed rozpoczęciem katechezy bp Zbigniew Kiernikowski.

Była to pierwsza z zaplanowanej serii katechez kerygmatycznych. Odbyła się we wtorek 29 września w jeleniogórskiej sali wielofunkcyjnej Arka przy parafii św. Jana Ewangelisty. Charakteryzując profil tej i planowanych katechez, bp Zbigniew zaznaczył, że chce podczas nich „pomagać rozumieć” w oparciu o Pismo Święte. - Samo „wyłożenie kawy na ławę” nie załatwia bowiem sprawy - mówił do uczestników wtorkowej katechezy. - To jest kwestia zdobywania wiedzy o sobie w świetle objawienia Bożego - zaznaczył.

Pytanie o człowieka   Katecheza zgromadziła spore grono słuchaczy, wiernych większości jeleniogórskich parafii Roman Tomczak /Foto Gość 29 września skupił się na dwóch biblijnych opowiadaniach z Księgi Rodzaju, jednego dotyczącego stworzenia Adama, drugiego - Ewy. Oba, analizowane jako całość, posłużyły biskupowi do szukania odpowiedzi na pytanie o tożsamość człowieka. Niektórzy uczestnicy katechezy na bieżąco weryfikowali słowa biskupa z cytatami biblijnymi, korzystając z przyniesionego ze sobą Pisma Świętego.

Biskup Zbigniew kilkakrotnie zachęcał do włączenia się w tok katechezy, nie chcąc, aby była ona jednostronnym wykładem. Kilku uczestników podzieliło się z prelegentem swoimi wątpliwościami, kilku poprosiło o wyjaśnienie nurtujących ich kwestii. Wiele osób notowało skrupulatnie swoje spostrzeżenia. Katecheza skupiła nie tylko parafian jeleniogórskich wspólnot, ale także przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich, członków skautingu katolickiego i księży.

Więcej na ten temat w "Gościu Legnickim" nr 41 na 11 października.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy