Nowy numer 14/2020 Archiwum

"Mechanik" z klasą

Turbina wiatrowa, panel fotowoltaiczny, ogniwa paliwowe - to tylko niektóre z urządzeń, na jakich będą uczyć się młodzi technicy energetyki odnawialnej.

W Zespole Szkół Technicznych "Mechanik" w Jeleniej Górze otwarto nowocześnie wyposażoną pracownię.

Klasa powstała z myślą o uczniach, którzy będą kształcić się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Pieniądze na jej wyposażenie, w sumie 180 tys. zł, wyłożyła Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości. Iwona Krawczyk, prezes zarządu KSSEMP mówi, że uruchomiona klasa to odpowiedź na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy.

- Stwarza ona możliwości kształcenia w nowoczesnym i perspektywicznym zawodzie. Odnawialne źródła energii są również mocno eksponowane w nowej perspektywie finansowania unijnego na lata 2014-2020. To już niemalże styl życia we współczesnym świecie - uważa I. Krawczyk.

Klasa, która będzie funkcjonowała w ramach Strefowego Klastra Edukacyjnego, otrzymała między innymi stanowiska wyposażone w turbinę wiatrową i panel fotowoltaiczny, instalację ciepłej wody z kolektorem słonecznym i pompą ciepła, ogniwo paliwowe, model instalacji solarnej, komputery, tablicę interaktywną. Są tu także zestawy eksperymentalno-edukacyjne do zajęć badawczych i doświadczeń z zakresu odnawialnych źródeł energii.

ZST „Mechanik” w Jeleniej Górze posiada Międzynarodowy Certyfikat Ekologiczny Zielona Flaga. Teraz w ramach realizowanego programu kształcenia będzie także organizować konkursy ekologiczne, warsztaty, dni otwarte i konferencje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama