"Mechanik" z klasą

Turbina wiatrowa, panel fotowoltaiczny, ogniwa paliwowe - to tylko niektóre z urządzeń, na jakich będą uczyć się młodzi technicy energetyki odnawialnej.

W Zespole Szkół Technicznych "Mechanik" w Jeleniej Górze otwarto nowocześnie wyposażoną pracownię.

Klasa powstała z myślą o uczniach, którzy będą kształcić się w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Pieniądze na jej wyposażenie, w sumie 180 tys. zł, wyłożyła Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości. Iwona Krawczyk, prezes zarządu KSSEMP mówi, że uruchomiona klasa to odpowiedź na zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy.

- Stwarza ona możliwości kształcenia w nowoczesnym i perspektywicznym zawodzie. Odnawialne źródła energii są również mocno eksponowane w nowej perspektywie finansowania unijnego na lata 2014-2020. To już niemalże styl życia we współczesnym świecie - uważa I. Krawczyk.

Klasa, która będzie funkcjonowała w ramach Strefowego Klastra Edukacyjnego, otrzymała między innymi stanowiska wyposażone w turbinę wiatrową i panel fotowoltaiczny, instalację ciepłej wody z kolektorem słonecznym i pompą ciepła, ogniwo paliwowe, model instalacji solarnej, komputery, tablicę interaktywną. Są tu także zestawy eksperymentalno-edukacyjne do zajęć badawczych i doświadczeń z zakresu odnawialnych źródeł energii.

ZST „Mechanik” w Jeleniej Górze posiada Międzynarodowy Certyfikat Ekologiczny Zielona Flaga. Teraz w ramach realizowanego programu kształcenia będzie także organizować konkursy ekologiczne, warsztaty, dni otwarte i konferencje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..