Nowy numer 2/2021 Archiwum

Mniej znaków, więcej prawdy

Bp Zbigniew Kiernikowski spotkał się z dekanalnymi referentami ds. liturgii. Grono to powiększyło się o osiem nowych osób.

Spotkanie rozpoczęło się Liturgią Godzin w kaplicy seminaryjnej. Następnie uczestnicy spotkania przenieśli się do sąsiedniej Auli im. ks. Marka Adaszka. Bp Zbigniew Kiernikowski wręczył osiem dekretów powołujących nowych dekanalnych referentów ds. liturgii.

Są to duchowni, którzy dbają m.in. o poprawność symboli i gestów wykonywanych podczas liturgii. Temu zagadnieniu poświęcono pierwszą część spotkania. Jego uczestnicy dzielili się swoimi spostrzeżeniami z pracy referendalnej.

Mówiono m.in. o coraz bardziej powszechnych przypadkach, kiedy księża kreślą znak krzyża na czołach przedkomunijnych dzieci, kiedy te stoją z rodzicami w kolejce do Komunii świętej. Biskup legnicki stwierdził, że takie zachowanie nie jest stosowne. Zaapelował o nienadużywanie oraz nie mnożenie nowych symboli w liturgii.

- Ja zawsze powtarzam: jak najmniej znaków. Zadaniem liturgii nie jest podobanie się wiernym. Zadaniem liturgii jest być w prawdzie - zaznaczył bp Zbigniew Kiernikowski.

Kolejnym z tematów podjętych na spotkaniu była obecność dziewcząt-ministrantek posługujących przy ołtarzu. Biskup Zbigniew przyznał, że Konferencja Episkopatu Polski zaleca tolerowanie posługi dziewcząt tam, gdzie już ma ona miejsce. Dodał jednak, że przy ołtarzu powinni posługiwać chłopcy, natomiast dziewczęta są niezastąpione w scholach parafialnych. Mówiono także o krzyżykach nadawanych po kursach lektorom, akolitom, psałterzystom czy ceremoniarzom. Skonstatowano, że powinny one mieć jednakową formę w całej diecezji.

Ostatnia część spotkania dotyczyła inicjatyw, głównie liturgicznej służby ołtarza, jakie będą podejmowane w bieżącym roku szkolnym. Ks. Przemysław Durkalec, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej, poinformował, że odbędą się wszystkie większe zawody sportowe, które od lat wpisują się w plan inicjatyw LSO.

- Ustaliliśmy, że w tym roku szkolnym odbędą się mistrzostwa w tenisie stołowym, piłce nożnej oraz w szachach. Dodatkowo będzie realizowany szereg mniejszych zadań w poszczególnych dekanatach i parafiach - mówi ks. P. Durkalec.

Kolejne spotkanie dekanalnych referentów ds. liturgii zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama