Nowy numer 28/2018 Archiwum

Partie listy piszą...

Za miesiąc wybory - oto ci, którzy chcą zostać wybrani w naszej diecezji.

Już za niewiele ponad miesiąc, bo 25 października, będziemy mieli możliwość pójścia do urn wyborczych, by wybrać naszych reprezentantów w Sejmie i Senacie RP.

Państwowa Komisja Wyborcza zakończyła okres rejestracji list wyborczych.

Liderami listy Platformy Obywatelskiej są "znani i lubiani". Nie ma już tradycyjnej "jedynki", czyli Grzegorza Schetyny, który wystartuje z okręgu wyborczego w Kielcach. Teraz zastąpi go Stanisław Huskowski, wiceminister oraz b. prezydent Wrocławia. Zaraz za nim znalazła się obecna parlamentarzystka Ewa Drozd. Miejsca trzeciego nie otrzymał żaden parlamentarzysta, tylko jeleniogórski radny Piotr Miedziński, dalej - lokalna działaczka Iwona Krawczyk oraz radny z Legnicy Jacek Kiełb. Na szóstym miejscu jest Zofia Czernow. Jedno miejsce przerwy i dopiero ósme miejsce dla posła Roberta Kropiwnickiego, który odważnie w mediach przyznaje, że jest to wynik popierania Grzegorza Schetyny, a nie Jacka Protasiewicza, lidera PO na Dolnym Śląsku.

Listę PiS-u pociągną Adam Lipiński, Elżbieta Witek, Marzena Machałek i Wojciech Zubowski. To obecni posłowie do Sejmu. Przed Wojciecha Zubowskiego z Głogowa na listę wskoczył reprezentant Lubina Krzysztof Kubów. Mobilizacja jest pełna, bo według sondaży, PiS wyprzedzi PO. Tak więc jest spora szansa, że z naszego regionu Prawo i Sprawiedliwość wprowadzi nie 4, lecz może nawet 6 posłów.

Trzecia siła wyborcza w Polsce to Polskie Stronnictwo Ludowe, które jednak nie zdołało zarejestrować listy w tym okręgu.

Zjednoczona Lewica próbuje powalczyć o mandat, wystawiając obecnego lidera, tj. Ryszarda Zbrzyznego oraz żonę śp. Jerzego Szmajdzińskiego - Małgorzatę Sekułę-Szmajdzińską.

Oto osoby, które będą się ubiegać o mandat z okręgu wyborczego nr 1:

Pełna lista do Sejmu - TUTAJ.

W okręgu do Senatu

- w okręgu nr 1 powalczą: Andrzej Adamczuk (SLD), Jerzy Dulnik (PSL), Jan Michalski (PO), Anetta Stemler (Narodowe Odrodzenie Polski) oraz Rafał Ślusarz (PiS).

- w okręgu nr 2: Andrzej Dobrowolski (SLD), Kazimierz Klimek, Krzysztof Mróz (PiS), Hubert Papaj (PO) oraz Jerzy Pokój (niezrzeszony).

O mandaty senatorów w okręgu nr 3 starają się Dorota Czudowska (PiS), Piotr Borys (PO) oraz Ireneusz Pasis (niezrzeszony).

Pełna lista do Senatu:

Zgorzelec - Bolesławiec - Lubań - TUTAJ

Legnica - Lubin - Polkowice - TUTAJ

Złotoryja - Jawor - Jelenia Góra - Kamienna Góra - TUTAJ

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma