Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

To się po ludzku opłaca!

Rodzina to nie problem społeczeństwa, ale jego siła - przypominali prelegenci tej konferencji.

W auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej spotkali się samorządowcy z regionu legnickiego, którzy wysłuchali prelekcji o polityce prorodzinnej i wychowaniu. Sesję zorganizowano w ramach V Tygodnia Wychowania Katolickiego. Jej hasłem przewodnim były słowa: „Prawda fundamentem życia i wychowania”.

O potrzebie takiego spotkania już na wstępie powiedział ks. dr Bogusław Wolański, duszpasterz rodzin diecezji legnickiej:

Pierwszym prelegentem był bp Marek Mendyk, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Episkopatu Polski. Hierarcha mówił o panującym systemie wychowawczym, zwanym systemem prewencyjnym. Sięgnął przy tym do idealnego modelu stworzonego przez ks. Jana Bosko. Opiera się ona na trzech filarach: rozumie, wierze oraz miłości wychowawczej.

Gościem specjalnym spotkania była Anna Szarycz, wiceprezydent Wrocławia, która opowiedziała zebranym o wrocławskim programie wsparcia rodzin:

Anna Szarycz, wiceprezydent Wrocławia   Anna Szarycz, wiceprezydent Wrocławia
Jędrzej Rams /Foto Gość
Wrocławski system zaczął się od współpracy ze szpitalami i tamtejszymi oddziałami ginekologiczno-położniczymi w celu zwiększenia komfortu rodzących kobiet. Były bowiem sygnały, że są one tam traktowane bez należytej empatii. Później magistrat zaczął porządkować system żłobków i przedszkoli, pomagać pracującym rodzinom, tworzyć system dużej rodziny, zakładać z parafiami poradnie specjalistyczne, a nawet konkretnie wspierać chorych i starszych w rehabilitacji czy spędzaniu wolnego czasu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy