Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Cieszą się i czekają na świętego

W Parszowicach trwała nowenna, gdy przyszła wiadomość o cudzie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Światowe media katolickie obiegła bardzo ważna informacja. Na poziomie diecezjalnym we Francji zakończył się proces uznawania cudu za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jest to więc pierwsza oficjalna decyzja w tej sprawie. Nie ostatnia, bo ta należy do Stolicy Apostolskiej. Niemniej budzi ona radość wśród polskich czcicieli kapelana Solidarności. Również w naszej diecezji.

Jednym z takich miejsc jest parafia pw. Narodzenia NMP w Wielowsi, do której administracyjnie przynależy wieś Parszowice. W tamtejszym kościele pw. Świętej Rodziny przed wielu lat ks. Jerzy Popiełuszko odprawił jedną z pierwszych w swoim życiu Eucharystii. Przyjechał na Dolny Śląsk na zaproszenie swojego kolegi z seminarium ks. Bogdana Liniewskiego. Pamiętają o tym nie tylko miejscowi ale także ludzi pracy Zagłębia Miedziowego, w tym NSZZ "Solidarność" z tego regionu. Zawsze w okolicach wspomnienia liturgicznego bł. ks. Jerzego zbierają się oni w Parszowicach, by modlić się za przyczyną swojego patrona.

Ks. Grzegorz Ropiak, proboszcz parafii w Wielowsi opowiada, że w parafii już trwają przygotowania do kolejnego takiego spotkania.

- Bardzo się ucieszyliśmy z tej informacji, ponieważ śledzimy wydarzenia tego procesu. To wielka radość. My już przygotowujemy się do kolejnego spotkania w październiku. W tym roku przygotowujemy się jeszcze mocniej niż zazwyczaj, bo jesteśmy akurat w połowie nowenny za wstawiennictwem bł. ks. Jerzego Popiełuszki w intencji naszych małżeństw i rodzin. Czekamy też na przyjazd z Warszawy dużego, pięknego, malowanego specjalnie dla nas obrazu czczonego u nas kapłana-męczennika, który ufundowała miedziowa "Solidarność"- mówi ks. Grzegorz Ropiak.

Obraz zostanie uroczyście zainstalowany 18 października podczas wspomnianej Eucharystii, która rozpocznie się o godz. 14.00. Głównym celebransem będzie bp Stefan Cichy, biskup-senior diecezji legnickiej.

Drugim miejscem szczególnego kultu postaci bł.  ks. Jerzego jest parafia pw. św. Bartłomieja w Działoszynie niedaleko Bogatyni. Również tak wspomniani kapłani sprawowali Eucharystię prymicyjną. Spotkania ludzi pracy i czcicieli kapelana Solidarności odbywają się na początku czerwca. W tym roku gościem honorowym był rodzony brat ks. Jerzego wraz z małżonką.

Relacja z tego spotkania - Pamiętne prymicje błogosławionego

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma