GN 28/2018 Archiwum

Bp Kiernikowski o pomocy uchodźcom

- Jeszcze ważniejsze jest szukanie przyczyn, dla których ci ludzie muszą uciekać - podkreśla biskup legnicki.

Podczas konferencji prasowej w Legnickiej Kurii Biskupiej poświęconej powołanej niedawno Radzie Katolików Świeckich dziennikarze zapytali bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, ordynariusza diecezji legnickiej, o jego decyzje czy też nawet, jak padło w pytaniu, "jedynie werbalizację", czy i jak ewentualnie diecezja włączy się w pomoc imigrantom, których fala zalewa obecnie Unię Europejską.

Biskup podkreślił, że Kościół zawsze włączał się i nada włącza w pomoc uchodźcom, m.in. za pośrednictwem Caritas:

- Nie jest tak, że nie zostało to zwerbalizowane. Mamy to zwerbalizowane w Ewangelii. Na razie czekamy na to, co będzie, jeśli chodzi o tę werbalizację ze strony władzy państwowej. Proszę nie oczekiwać ode mnie, że ja będę ustalał "reguły gry" i decydował, gdzie i jak ewentualnie ktoś zostanie przyjęty. Czekam, aż państwo polskie się wypowie, ustali coś, a wówczas my, znając potrzeby i wiedząc komu i jak należy pomóc, podejmiemy stosowne kroki. Na tę chwilę nie wiem, co ustali państwo. A mam wrażenie, że - mam nadzieję że zostanę dobrze zrozumiany - sprawa ta jest dotknięta pewną ideologizacją - mówił hierarcha.

Ordynariusz, kończąc, powiedział dziennikarzom, by uważali, jak i co piszą w temacie uchodźców. - Bo mi zależy na każdym człowieku. Ale bardzo mi też zależy na tym, żeby człowiek nie wykorzystywał człowieka. Szczególnie człowieka słabego. Bo to też dzisiaj jest problemem. I dlatego my musimy patrzeć konkretnie, co może się dziać, jakie mogą być konsekwencje. Bo, niestety, bardzo łatwo jest powiedzieć: "przyjmijmy wszystkich" - mówił bp Zbigniew Kiernikowski.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma