Nowy numer 28/2018 Archiwum

Najlepiej - w rodzinie!

Biskup pomocniczy Marek Mendyk zachęcał dziś osoby prywatne i instytucje do przyjmowania pielgrzymów na Światowe Dni Młodych, które odbędą się w przyszłym roku.

W legnickim biurze ŚDM odbyło spotkanie informacyjne, w którym oprócz osób odpowiedzialnych za ich przygotowanie w naszej diecezji wziął także udział bp Marek Mendyk. Poinformowano na nim, że diecezję legnicką odwiedzi w przyszłym roku od 6 do 10 tys. młodych pielgrzymów.

Większość znajdzie dach nad głową i opiekę w sześciu kampusach zlokalizowanych w Legnicy, Lubinie, Zgorzelcu, Polkowicach, Jeleniej Górze i Bolesławcu. Istnieje jednak możliwość przyjęcia pielgrzymów pod swój dach. Z takim apelem zwrócili się dzisiaj do wiernych naszej diecezji członkowie legnickiego biura ŚDM.

- Zależy nam na tym, aby pielgrzymi na Światowe Dni Młodzieży nie tylko uczestniczyli w poszczególnych elementach tego święta, ale także poznawali nasz kraj, nasz Kościół i naszą kulturę. Najlepszym do tego miejscem są rodziny - powiedział Maciej Biskup z diakonii medialnej ŚDM.

Z kolei bp Marek Mendyk zwrócił uwagę, że dla osób prywatnych jest to znakomita okazja do zacieśniania więzi rodzinnych i nawiązywania nowych znajomości, a dla samorządów sposób na promocję polskiej kultury i zabytków, których nie brakuje w diecezji legnickiej. Dodał, że fakt zasiadania w biurze organizacyjnym ŚDM ludzi młodych świadczy o zaufaniu, jakim lokalny Kościół obdarzył tę grupę osób.

- Cieszę się, że powstają diakonie, że gromadzą się wolontariusze, powstają chóry i zespoły muzyczne. Ale nie da się tego wszystkiego zrobić rękami młodzieży. Dlatego kieruję apel do władz samorządowych o zaufanie młodym, danie im możliwości takiego działania, ale też aktywne ich wspieranie. Światowe Dni Młodzieży mają obudzić w nas ducha braterskiej solidarności - podkreślił biskup pomocniczy.

Do legnickiego biura przychodzą już pierwsze zgłoszenia od pielgrzymów z nawet tak odległych stron świata jak Afryka i Stany Zjednoczone.

- W zgłoszeniach pytają także, co możemy im tu pokazać. Oczywiście, nie chcą, abyśmy robili dla nich coś nadzwyczajnego. Wystarczy to, że będziemy sobą, będziemy Polakami - zapewnia M. Biskup.

Jak wyjaśnia Magdalena Jastrzębska z diakonii logistycznej, do zadań legnickiego biura ŚDM należy także organizacja wyjazdów osób chętnych do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem oraz rejestracja wolontariuszy, którzy będą pomagać przy organizacji dni na terenie diecezji.

- Będziemy także koordynować rozlokowywanie przyjeżdżających pielgrzymów, opiekę nad nimi i planowanie im czasu - zapewnia.

Oprócz noclegów w domach i mieszkaniach prywatnych, osoby przyjeżdżające do nas znajdą miejsca na plebaniach, w szkołach i innych budynkach użyteczności publicznej. Największymi skupiskami pielgrzymów będzie sieć kampusów, jednak przedstawiciele legnickiego biura zwracają uwagę, że do współpracy z kampusami zapraszani są także mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia chęci przyjęcia u siebie pielgrzymów na Światowe Dni Młodzieży można znaleźć na stronie internetowej domusmariae.pl lub w legnickim biurze ŚDM przy parafii Matki Bożej Królowej Polski.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma