Nowy numer 44/2020 Archiwum

Dopalacze na tapecie

- To jest zbyt świeży temat, mało określony. Młodzi boją się o tym mówić - twierdzi ks. Roman Raczak.

12 września o 10.00 w Zespole Szkół Integracyjnych im. Piastów Śląskich (ul. Wierzyńskiego 1) odbędzie się konferencja „Dopalacze uzależniają. Stop dopalaczom.” Organizatorami spotkania są parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i funkcjonująca przy niej Legnicka Akademia Życia Chrześcijańskiego. 

- Podjęliśmy temat dopalaczy, bo jest ważny; przedmiot, o którym mówimy, jest groźny, nie do końca znany. Nie do końca wiemy, jak o tym mówić i jak zwalczać to zjawisko. Często wręcz mamy wrażenie, że w wielu sytuacjach temat zamiatany „pod dywan”. Ale on istnieje. Spotykamy się z nim nawet w konfesjonałach, gdy młodzi przychodzą i spowiadają się z zażywania dopalaczy - mówi ks. Roman Raczak, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Na spotkanie są zaproszeniu specjaliści na co dzień stykający się z problemami osób zażywających te niedozwolone środki. Po prelekcjach odbędzie się dyskusja panelowa, podczas której będzie można zadawać pytania. Ostatecznie ma zostać stworzony i podpisany list otwarty, który zostanie przesłany do prezydenta RP, rządu, Sejmu i Senatu. - Zapraszamy na konferencję wszystkich; nauczycieli, pedagogów, a nawet rodziców - mówi kapłan.

Potrzebę spotykania się potwierdza insp. Sławomir Masojć z legnickiej Komendy Policji. - W Legnicy nie było może zgonów pod spożyciu takich środków, ale policjanci często spotykają się podczas interwencji z osobami pod wpływem dopalaczy. Problem istnieje. Jest to na dodatek problem, z którym policji bardzo ciężko się walczy - mówił policjant. 

- Nie będzie tak, że sobie pogadamy i zamkniemy temat. Daję słowo! Będziemy się zastanawiać się nad dotarciem do młodych - zapewnia proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

Patronat honorowy objęli: bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz diecezji legnickiej, Tadeusz Krzakowski, prezydent Legnicy, oraz Wacław Szetelnicki, przewodniczący Rady Miasta Legnicy.

Więcej na temat spotkania w numerze 36. "Gościa Legnickiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama