Nowy numer 25/2018 Archiwum

Dzień patronalny bp. Stefana

Dziś wspomnienie św. Stefana Węgierskiego, imiennika biskupa-seniora. W całej diecezji odprawiane są modlitwy w intencji solenizanta.

Patron biskupa Stefana stawiany jest często za wzór dobrego władcy. Był pierwszym władcą Węgier koronowanym na króla. Umarł w opinii świętości 15 sierpnia 1038 r.

Zgodnie z tradycją Kościoła, przez kilka wieków czczono go najpierw 20 sierpnia, a następnie - aż do roku 1969 - 2 września. Po reformie rzymskokatolickiego kalendarza świętych, św. Stefana czcimy 16 sierpnia, ale na Węgrzech nadal jest czczony 20 sierpnia.

Święty Stefan jest nie tylko patronem Węgier i królów węgierskich. O jego opiekę modlą się także m. in. kamieniarze oraz murarze.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma