Nowy numer 2/2021 Archiwum

LSSE dla Saksonii

W Dreźnie rozmawiano o możliwościach inwestowania kapitału saksońskiego w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Zaproszeni prelegenci, w tym m.in. eksperci z Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Ambasady RP w Berlinie, przedstawiali niemieckim przedsiębiorcom te aspekty związane z rozwojem gospodarczym Polski, które otwierają nowe możliwości inwestowania dla partnerów z Saksonii.

W ocenie inwestorów niemieckich, Polska jest na pierwszym miejscu pod względem atrakcyjności inwestycyjnej wśród 16 krajów regionu Europy środkowo-wschodniej. Tak wynika z raportu przygotowanego przez Polsko-Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (AHK Polska). Na czele rankingu nasz kraj plasuje się już po raz trzeci z rzędu.

Odsetek firm z kapitałem niemieckim w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej wynosi aż 74 proc. Wiele z nich to firmy z branży motoryzacyjnej np. Volkswagen Motor Polska, Sitech czy Sanden.

Jak wynika z raportu, Niemcy są największym dostawcą towarów do Polski i największym importerem polskich produktów. Firmy z kapitałem niemieckim, które prowadzą działalność w branży motoryzacyjnej w Polsce, zatrudniają w sumie ok. 26 tys. pracowników. Organizatorem konferencji była Izba Przemysłowo-Handlowa w Dreźnie (IHK Dresden).

Saksonia od lat żywo interesuje się współpracą polsko-niemiecką w najróżniejszych jej aspektach. W tym celu przed trzema laty otwarto we Wrocławiu Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia we Wrocławiu.

Obecny podczas otwarcia biura Stanisław Tillich, prezydent Saksonii powiedział, że dopiero dzięki uruchomieniu placówki możliwe jest podejmowanie nowych projektów z polskimi i czeskimi partnerami w sposób nieprzerwany.

Od tej pory wrocławskie Biuro Łącznikowe Wolnego Państwa Saksonia jest Biuro przysłowiowym oknem na Dolny Śląsk kraju, który z Polską łączy także wspólna tradycja historyczna. Królowie Polski August II Mocny i August III Sas byli jednocześnie władcami Saksonii.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama