Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Owocne powroty nowogrodźczan przejdź do galerii

Tej niedzieli nareszcie się ziściło marzenie członków grupy nr 3.

Trwa gwiaździste zejście poszczególnych grup Pieszej Pielgrzymki Legnickiej na Jasną Górę do stolicy diecezji. W sobotę wieczorem grupa nr 5, która wyszła w piątek ze Zgorzelca, osiągnęła Nowogrodziec. Trzeci dzień ich wędrówki rozpoczęła Eucharystia w kościele pw. śś. Piotra i Pawła w Nowogrodźcu. 

Tego dnia dołączyli do nich członkowie grupy nr 3 z ziemi bolesławiecko-nowogrodzko-chojnowskiej.

- To było ciche marzenie kilku członków naszej grupy. Są to osoby, które wróciły na pielgrzymkowy szlak po kilku latach nieobecności. Wówczas w grupie nr 3 chodziła liczna grupa z Nowogrodźca. Oni postanowili wskrzesić tradycję licznej reprezentacji z ich miasta. Miała być to forma promocji, bo któż nie chciałby wyruszyć na pielgrzymkę spod własnego domu? - mówi ks. Dawid Kostecki, przewodnik "trójeczki".

Okazuje się, że dla wielu nowogrodźczan okazja goszczenia pielgrzymów była okazją do wspomnień. - Byłam na pielgrzymce raz w życiu, 10 lat temu. Do dzisiaj pamiętam, jak wspaniale przyjmowali nas ludzie po drodze. Teraz więc sama miałam pragnienie przyjąć pątników. I okazało się, że wspomnienia odżyły. Zaczęłam się nawet zastanawiać, czy nie pójść w przyszłym roku - mówi Rozalia Aniszewska.

Żegnając pielgrzymów, proboszcz z Nowogrodźca cieszył się, że choć raz w roku miasto może być miejscem prawdziwie pielgrzymkowym i może cieszyć się z obecności dużej liczby pątników.

- Co prawda, Nowogrodziec znajduje się na szlaku jakubowym i czasami gościmy pielgrzymów idących nawet do Santiago de Compostela, ale pielgrzymi Pieszej Pielgrzymki Legnickiej stanowią dla nas szczególną radość - mówił ks. Krzysztof Słabicki.

Ta połączona "piąteczkowo-trojeczkowa" grupa dotrze w niedzielę wieczorem do Bolesławca, w poniedziałek już jako dwie osobne grupy ruszą przez Chojnów do Legnicy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma