Nowy numer 49/2019 Archiwum

Pielgrzymi tylko jacyś inni

Kim są? Gdzie biegną? Na służbę.

Mimo, że częściej jeżdżą samochodami niż chodzą na piechotę, ich wkład we właściwe funkcjonowanie organizmu pod nazwa pielgrzymka jest nie do przecenienia. Służby to również pielgrzymi, tworzący tzw. grupę 0.

Tylko ich sposób pielgrzymowania różni się nieco od pozostałych grup. Służby pielgrzymkowe tworzą ochotnicy, rezygnując przy tym z normalnego pielgrzymowania. Służba porządkowa zajmuje się planowaniem i zabezpieczeniem trasy pielgrzymki.

Do jej zadań należy należą m. in.: wcześniejszy objazd trasy, kierowanie ruchem podczas przemarszu, dbanie o to, aby pielgrzymi przestrzegali regulaminu i zasad bezpieczeństwa. Porządkowych dzielą się na dwie grupy: tzw. bocznych (wyznaczanych przez księży przewodników), oraz tych, którzy są powoływani przez głównego porządkowego.

Wszyscy porządkowi mają za sobą wymagane prawem szkolenie. W ramach służb pracują także medycy, klerycy odpowiedzialni za liturgię, kwatermistrzowie, radiotechnicy, sanepid, osoby od informacji, kierowcy, bagażowi i sekretariat pielgrzymki.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama