GN 28/2018 Archiwum

Pielgrzymka śladami brygady

Podczas tegorocznego wielkiego odpustu krzeszowskiego, gośćmi sanktuarium będą m.in. członkowie i sympatycy Narodowych Sił Zbrojnych.

W niedzielę 16 sierpnia na terenie bazyliki mniejszej spotkają się uczestnicy I Pielgrzymki Sympatyków i Członków NSZ. Powodem zorganizowania tego wielkiego, patriotycznego przedsięwzięcia jest przypadająca w tym roku 70. rocznica marszu Brygady Świętokrzyskiej NSZ na zachód. Jak tłumaczy Rafał Czerniga, jeden z organizatorów pielgrzymki, trasa marszu brygady prowadziła m.in. przez miejscowości naszej diecezji.

- Wiemy, że szlak ich marszu wiódł żołnierzy przez Krzeszów i Kamienną Górę. Stąd żołnierze skierowali się dalej do Czech. Tam w miejscowości Holiszów własnymi siłami wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet, wyzwalając ok. 1000 więźniarek różnych narodowości - opowiada R. Czerniga. Dodaje, że brygada oswobodziła także ponad 10 tys. robotników przymusowych. Na trasie przemarszu rozbijała niemieckie jednostki wojskowe i likwidowała organizowane przez Niemców zasadzki na żołnierzy amerykańskich.

Pielgrzymka członków i sympatyków NSZ zgromadzi m.in. kombatantów Narodowych Sił Zbrojnych oraz historyków i młodzież, która kultywuje tradycje Brygady Świętokrzyskiej. Dawni żołnierze NSZ przyjadą z całego kraju. Będzie to największa tego typu inicjatywa patriotyczna, jaka wydarzyła się w ciągu ostatnich lat.

Na godz. 12 zaplanowano uroczystą Mszę św., w której wezmą udział kombatanci i poczty sztandarowe. Przez całą sobotę na terenach przed bazyliką będzie trwał piknik patriotyczny. Będzie tam można m.in. wysłuchać wykładów znanych historyków, obejrzeć obozowisko partyzanckie (w tym bron używaną przez żołnierzy brygady) i zobaczyć widowisko w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

Na godz. 18 w Domu Kultury przewidziano wykład Leszka Żebrowskiego, znanego historyka, publicysty i działacza społecznego, autora książek "Brygada Świętokrzyska NSZ" oraz "Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia".

W tym roku uroczystości odpustowe w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie potrwają od 14-16 sierpnia. Gościem honorowym i głównym celebransem niedzielnej Eucharystii będzie kard. Joachim Meisner, urodzony w podwrocławskiej Leśnicy emerytowany metropolita Kolonii.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma