Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Krkonoše nie dla jagodziarzy

Czesi oskarżają Polaków o dewastację ich części parku narodowego. Ich zdaniem, robią to nagminnie zbieracze leśnego runa, zwłaszcza jagód. Od dziś obowiązuje ich tam zakaz wstępu.

Karkonoski Czeski Park Narodowy (Krkonošský národní park, KRNAP) obejmuje obszar ok. 40 tys. ha i od północy graniczy z polską częścią parku. To właśnie stamtąd - zdaniem władz czeskiego parku - przychodzą zbieracze jagód, którzy dewastują chronione tereny.

Karkonoski Park Narodowy otoczony jest tzw. otuliną. Przepisy, zarówno polskie, jak i czeskie, zezwalają na zbiór jagód w otulinie. Runa leśnego nie można pozyskiwać jedynie na terenie samego parku. Polscy zbieracze po wyzbieraniu jagód po polskiej stronie przenoszą się do Czech.

Tam czeskie władze parku zauważyły m.in. zadeptywaną cenną roślinność i przypadki płoszenia leśnej zwierzyny. Dlatego powzięły decyzję o zamknięciu niektórych obszarów dla zbieraczy runa. Jak mówi Przemysław Tołoknow, z-ca dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego, działalność zbieraczy nie jest już rekreacyjnym pozyskiwaniem runa, a ma wszelkie znamiona działalności przemysłowej.

- Jagody pozyskują tzw. zbieraczkami, które ogałacają krzewy z liści, niszcząc je. Dziennie jedna taka osoba potrafi zebrać ok. 60 litrów jagód. Zbieracze nawet nocują w lesie, tylko co jakiś czas schodząc do mobilnych punktów skupu. To ciężarówki, które dojeżdżają na nawet wysoko położone tereny - opisuje sytuację dyrektor Tołoknow. Jego zdaniem zakaz wprowadzony przez Czechów był zasadny. - Zbieracze bardzo często zostawiają po sobie śmieci i głośno się zachowują - tłumaczy.

Od dziś, jeśli ktoś zostanie złapany na zbieraniu jagód po czeskiej stronie, musi liczyć się z mandatem w wys. ok. 160 zł (100 czeskich koron) oraz skierowaniem sprawy do sądu. Wtedy kara może być jeszcze wyższa. Miejsca, gdzie obowiązuje zakaz wstępu, oznaczone są specjalnymi, dwujęzycznymi tabliczkami. Czesi zapewniają, że nadal bez ograniczeń po ich części parku mogą spacerować turyści poruszający się wyznaczonymi szlakami.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma