Nowy numer 3/2019 Archiwum

Nagroda Mostu 2015 dla Olgi Tokarczuk

Prof. Willi Xylander, przewodniczący Towarzystwa Międzynarodowej Nagrody Mostu Zgorzelec-Görlitz ogłosił, że w tym roku trafi ona do rąk polskiej pisarki.

W uzasadnieniu decyzji napisano, że Tokarczuk "swoim spojrzeniem na nową literaturę w Europie Środkowej i Wschodniej, którą rozszerzając w powieściach, esejach i opowiadaniach, czyni mocnym środkiem porozumiewania się między przedstawicielami różnych narodów, kultur i pokoleń".

Szczególnie dotyczy to tych, którzy żyją na polsko-niemiecko-czeskim styku granic. Olga Tokarczuk we wrześniu ubiegłego roku gościła w obu miastach, będąc gościem Dni Literatury nad Nysą. Tegoroczna nagroda wręczona zostanie 4 grudnia w Teatrze Miejskim w Görlitz. Wraz z nagrodą Tokarczuk dostanie 2500 euro.

W lipcu Nagrodę Mostu za 2014 rok odebrał Jean-Claude Junker, przewodniczący Komisji Europejskiej. Wśród ludzi pióra laureatami tej nagrody są m.in. historyk Norman Davis oraz noblista Günter Grass.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy