Nowy numer 3/2019 Archiwum

Kuriozalne, egzotyczne, dziwaczne...

"Gabinet osobliwości" to tytuł najnowszej wystawy, którą będzie można odwiedzić już w najbliższy piątek w Jaworze. Pojawią się na niej najdziwniejsze eksponaty z muzeów w całej diecezji legnickiej.

- W siedzibie Muzeum Regionalnego w Jaworze przy ul. Klasztornej 6 zaprezentowane zostaną unikatowe zbiory z dziedziny archeologii, sztuki, zoologii, paleontologii, entomologii i militariów, w tym kurioza sprowadzane z egzotycznych zakątków świata - mówi Arkadiusz Muła, pracownik jaworskiego muzeum.

Eksponaty na wystawę zostały zebrane wśród regionalnych kolekcji prywatnych i zasobów muzealnych. Głównie placówek z terenu diecezji legnickie.

- Zbiory przyjadą do nas m. in. z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Miejskiego Wrocławia, Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Łużyckiego w Zgorzelcu, Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze oraz Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze - wymienia A. Muła.

Swoje osobliwości wystawią także gospodarze. Będzie to m. in. broń wschodnia, kolekcja motyli, trofea zwierzęce oraz wyjątkowy zbiór archeologii epoki kamienia i brązu. Eksponowanie niezwykłych przedmiotów było bardzo popularne w Europie w XIX w. Jednak początku zbierania dziwnych eksponatów należy szukać już w wieku XVI.

- Tak zwane gabinety osobliwości, po niemiecku "Kunstkamer", zakładano głównie w rezydencjach mieszczańskich, szlacheckich i książęcych - mówi Arkadiusz Muła. - Funkcjonowały jako oddzielna kategoria zbieractwa, obok galerii sztuki i kolekcji malarstwa.

Te prywatne zbiory udostępniane z czasem szerszemu gronu publiczności przyczyniły się w dobie oświecenia do powstania pierwszych w Europie muzeów - wyjaśnia. Wystawę oglądać można do końca wakacji. 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy