Nowy numer 42/2018 Archiwum

Jak za króla Sasa

Niemiecka grupa muzyczna "Michaelis Consort" oraz polski kwartet smyczkowy "Musicarius" przywracają do życia Capelę Polską, nadworny zespół muzyczny polskich królów elekcyjnych. Zespołowi nadano nazwę "Nova Capela Polska".

To orkiestra królów Augusta II Mocnego i Augusta III, królów Polski i elektorów saskich.

- Na początku lipca "Nova Capela Polska" wyrusza w trasę koncertową po miastach Niemiec i Polski. W piątek wieczorem, 10 lipca, zawita także do Zgorzelca - mówi Magdalena Zielińska ze Stowarzyszenia Meetingpoint Music Messiaen, współorganizatora koncertów.

- Muzycy zaproszą do świata barokowych dźwięków wszystkich mieszkańców Europa-Miasta. Koncert odbędzie się na terenie Skweru Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednakże datki są mile widziane - dodaje.

Koncerty w przestrzeni publicznej, grane w parkach czy też na ulicy, na dobre zagościły już w repertuarze zespołu. Muzycy wychodzą z tradycyjnych sal koncertowych, zapraszając tym samym do wspólnego muzycznego przeżycia także tych, którzy na co dzień stronią od "klasyki".

Koncert wzbogacony będzie o wystawę dotyczącą historii polsko-niemieckiej, którą będzie można oglądać w trakcie koncertu. Wieczorne wydarzenie poprzedzą warsztaty muzyczne dla dzieci z przedszkoli ze Zgorzelca i Görlitz. Odbędą się one w Europejskim Centrum Edukacyjno-Kulturalnym Meetingpoint Music Messiaen w Zgorzelcu.

Współorganizatorem koncertu jest Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu. Projekt współfinansowany jest ze środków Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów Landu Saksonii, Saksonii-Anhalt i Turyngii, fundacji "Mitteldeutsche Barockmusic e.V." oraz Miasta Zgorzelec.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy