Nowy numer 3/2021 Archiwum

Unia łoży na pogranicze

Polsko-Czeski Interreg, w tym odcinek Karkonoszy, dostał 226 mln euro na inwestycje.

UE zainwestuje ponad 226 mln euro, aby rozwiązać główne problemy transgraniczne i wykorzystać potencjał polsko-czeskich regionów przygranicznych.

Komisja Europejska przyjęła nowy program transgraniczny dla Czech i Polski. Projekt o nazwie Interreg obejmuje 8 regionów po obu stronach granicy, a jego kapitał to ponad 266 mln euro, przy czym wkład z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 226 mln euro.

Corina Cretu, komisarz ds. polityki regionalnej, powiedziała: - Przyjęty dziś program stanowi konkretną odpowiedź na potrzeby mieszkańców regionów przygranicznych w Polsce i w Czechach. Niezależnie od tego, czy chodzi o edukację, turystykę czy zarządzanie ryzykiem, ten wspierany przez UE program transgraniczny pokazuje, że współpraca w rozwiązywaniu wspólnych problemów ma sens.

W regionach objętych programem występuje wysokie bezrobocie, dlatego też projekt kładzie szczególny nacisk na pośrednie wsparcie na rzecz zatrudnienia poprzez wykorzystanie potencjału sektora turystycznego. Mimo że turystyka stanowi szansę rozwoju gospodarczego w tym obszarze górskim, obecnie potencjał ten nie jest wystarczająco wykorzystywany, głównie z powodu niedostatecznie rozwiniętej infrastruktury transportowej.

Regiony te w szczególności borykają się z wysokim bezrobociem wśród młodzieży. Brak odpowiednich umiejętności, w tym językowych, stanowi przeszkodę w odkrywaniu możliwości związanych z położeniem przygranicznym. W związku z tym program kładzie nacisk na rozwój umiejętności młodych ludzi oraz wyeliminowanie przeszkód administracyjnych utrudniających im wejście na wspólny rynek pracy.

Przewiduje się też opracowanie zintegrowanego systemu zarządzania ryzykiem, obejmującego aspekty prawne, techniczne i proceduralne. Spodziewane wyniki to m.in.:
- 101 km przebudowanych lub zmodernizowanych dróg,
- wsparcie 24 zespołów ratowniczych i ds. bezpieczeństwa oraz zespołów zarządzania kryzysowego,
- uczestnictwo 4 tys. młodych ludzi we wspólnych projektach edukacyjnych i programach szkoleniowych dotyczących transgranicznego wspierania zatrudnienia, możliwości kształcenia oraz szkolnictwa wyższego i szkoleń.

Program Interreg V-A obejmuje następujące regiony: w Czechach - kraj liberecki (Liberecký kraj), hradecki (Královehradecký kraj), pardubicki (Pardubický kraj), ołomuniecki (Olomoucký kraj) i morawsko-śląski (Moravskoslezský kraj), w Polsce - województwo śląskie (podregiony bielski i rybnicki), województwo dolnośląskie (podregiony jeleniogórski i wałbrzyski), województwo opolskie (podregiony nyski i opolski). W Polsce program obejmuje również terytorium powiatu strzelińskiego (podregion wrocławski w województwie dolnośląskim) i powiatu pszczyńskiego (podregion tyski w województwie śląskim).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama