Samorządy zrzeszone w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego (ZGZM) wspólnie zbudowały za 4 mln zł. jeden z najnowocześniejszych w kraju Centralny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).
Z Centralnego PSZOK już od kwietnia tego roku korzystali mieszkańcy gmin Polkowice, Jerzmanowa, Chocianów, Przemków, Gaworzyce, Radwanice, Grębocice i Pęcław.
Emilian Stańczyszyn, szef ZGZM podkreśla, że punkt od początku cieszył się popularnością. – Z naszych usług skorzystało w tym czasie około tysiąca osób, które zostawiły tu 216 ton różnego rodzaju odpadów – poinformował.
Centralny PSZOK w Polkowicach to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Powstał w oparciu o rozwiązania od lat praktykowane w krajach skandynawskich.
Jak zaznaczył podczas otwarcia Tadeusz Arkid, nasz kraj stosunkowo późno zabrał się za segregację odpadów. – Ale za to robimy to w najkorzystniejszym z punktu widzenia nowych technologii okresie – dodał.
Emilian Stańczyszyn zachęcił z kolei przedsiębiorców do inwestowania w Polkowicach, gdzie nikt nie boi się terminu „śmieci”. – Surowce wtórne zawarte w odpadach to nie śmieci – uważa przewodniczący ZGZM.
Uroczystego przecięcia wstęgi nowo oddanej inwestycji dokonali Janusz Ostapiuk, podsekretarz stanu w ministerstwie środowiska, Emilian Stańczyszyn, Anna Larsson – przedstawicielka szwedzkiej firmy Combio oraz Tadeusz Arkit, członek sejmowej Komisji Ochrony Środowiska. Świadkami tego wydarzenia byli także m.in. przedstawiciele samorządów zrzeszonych w Związku Gmin Zagłębia Miedziowego, posłanka Ewa Drozd oraz prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.
Swoje wystąpienia mieli także naukowcy, specjaliści w dziedzinie segregacji odpadów. Goście podkreślali, że stopień zaawansowania tych działań na terenie ZGZM znacznie wyprzedza inne regiony w kraju i już dzisiaj wyprzedza poziom wymagany na rok 2020.