Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nagroda Mostu 2014 przyznana

Laureatem nagrody za ub. rok jest Jean-Claude Juncker, były premier Luksemburga i były przewodniczący grupy euro. Juncker odbierze ją w Görlitz w kościele Świętych Piotra i Pawła.

Towarzystwo Przyznawania Międzynarodowej Nagrody Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz uzasadnia, że Juncker to wielki mąż stanu.

"Jego osobistym celem jest porozumienie między narodami w Europie w oparciu o wolność i demokrację. Tej wizji poświęcił swoją działalność przez ponad dwadzieścia lat, również na przekór oponentom. Bez niego i jego wytrwałości »nowa Europa« nie stałaby się taka, jaką jest dzisiaj", czytamy w uzasadnieniu.

Uroczystość rozpocznie się w najbliższy czwartek, 18 czerwca, w kościele Świętych Piotra i Pawła na nadbrzeżu nyskim. Podczas wręczenia nagrody mają być obecni m.in. premier Saksonii Stanislaw Tillich oraz władze samorządowe województwa dolnośląskiego – wicewojewoda Joanna Bronowicka i marszałek Cezary Przybylski. Laudację wygłosi dr Norbert Röttgen, były minister federalny i przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych w Bundestagu.

Wręczenie Nagrody Mostu było dotąd imprezą biletowaną, dostępną dla ograniczonej liczby gości. Tym razem wstęp będzie wolny.

Jean-Claude Juncker to były premier Luksemburga. Od 2005 do 2013 był przewodniczącym grupy euro i najstarszym stażem członkiem Rady Europejskiej.

Nagroda Mostu jest przyznawana od od 1993 r. Początkowo przez miasto Görlitz, od 2001 r. wspólnie ze Zgorzelcem. Do tej pory laureatami nagrody byli m.in. kardynał Miloslav Vlk, arcybiskup metropolita praski i prymas Czech, oraz Günter Grass, zmarły w tym roku laureat literackiej Nagrody Nobla.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama