Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE) stawia na rozwój branży lotniczej. Na teren Dolnego Śląska zaprasza przedsiębiorstwa zajmujące się projektowaniem i produkcją podzespołów do samolotów.
Transport lotniczy jest jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin gospodarki w Polsce i na świecie. Odpowiedzią LSSE na rozwój branży lotniczej w regionie ma być Dolnośląski Klaster Lotniczy (DKL). To kolejna, po motoryzacyjnej i edukacyjnej, inicjatywa klastrowa rozwijana w strefie.
Do współpracy zaproszono m.in. ośrodki naukowe, międzynarodowe koncerny zajmujące się projektowaniem i produkcją podzespołów dla przemysłu lotniczego oraz władze regionu.
Pierwszym krokiem ma być podpisanie dokumentów założycielskich Dolnośląskiego Klastra Lotniczego, które zaplanowano na jutro w Lubinie. W uroczystości weźmie udział m.in. Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.
Jak wyjaśnia Magdalena Szott z biura LSSE, głównym celem utworzenia Dolnośląskiego Klastra Lotniczego jest stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorstw powiązanych z branżą lotniczą, prowadzących działalność na terenie Polski południowo-zachodniej.
- Partnerzy klastra chcą m.in. stworzyć dogodne warunki do rozwoju i lokowania nowych przedsiębiorstw przemysłu lotniczego na tym terenie, promować polski przemysł lotniczy za granicą oraz rozwijać sektor badawczo-rozwojowy - wyjaśnia.
- Odbywać się to będzie m.in. poprzez współpracę, wspieranie działalności przemysłowej, transferu wiedzy i wymiany doświadczeń produkcyjnych, handlowych i organizacyjnych, wzajemną pomoc w poszukiwaniu wykwalifikowanej kadry oraz organizację szkoleń i warsztatów - dodaje M. Szott.
Dolnośląski Klaster Lotniczy wspierają też pozostałe strefy ekonomiczne z terenu województwa dolnośląskiego - Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości oraz Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Invest-Park" oraz Ministerstwo Gospodarki.