Nowy numer 49/2020 Archiwum

Kurtyna bez granic

Wielonarodowe spektakle, piknik dla wielojęzycznych rodzin i scena kucharska – to tylko niektóre z propozycji polsko-czesko-niemieckiego festiwalu teatralnego „3LänderSpiel”.

Organizowany od kilku lat na styku granic Polski, Czech i Niemiec festiwal teatralny „3LänderSpiel”, wypracowuje sobie opinię jednego z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w regionie.  Jest znanym i lubianym przez teatromanów miejscem spotkań artystów i gości z różnych krajów oraz sceną wielojęzycznych koprodukcji teatralnych.

W tym roku obok teatrów partnerskich z Liberca, Jeleniej Góry i Zittau, swoje produkcje teatralne zaprezentują również grupy aktorów z Tbilisi, Pragi i Pilzna. Ze sceny popłyną kwestie zarówno w oryginalnej wersji językowej jak i z napisami w języku niemieckim.

To właśnie gruziński  Royal District Theatre Tiflis zainauguruje tegoroczny festiwal sztuką Data Davadze „Women of Troy”. Przedstawienie zostało opracowane na podstawie tragedii Eurypidesa i  doświadczeń wojennych gruzińskich kobiet. W czasach wojny ich potrzeby, często nie były brane pod uwagę.

Ten spektakl jest próbą dania głosu tym zmuszonym do milczenia i pokazania poradzieckiej historii Gruzji poprzez osobiste historie. Także w czwartek na scenie im. Hauptmanna pojawią się czescy aktorzy z Pilzna (Divadlo F. X. Šaldy ) z komediofarsą Tomáša Svobody „Srnky” (Sarenki).

W piątek zaprezentują się stowarzyszenia kulturalne z regionu Bogatyni, Hrádka i Zittau. Po nich na scenie pojawią się aktorzy z Pragi (Divadlo pod Palmovkou ) z dramatem Doroty Masłowskiej „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku”.

Ostatnim przedstawieniem piątkowego wieczoru będzie „Cudownie, Wundervoll, Úžasný” – prapremiera sztuki granej po polsku, czesku i niemiecku, w wykonaniu aktorów z Zittau, Jeleniej Góry i Liberca. Wieczór zakończy Festiwal Party z muzyką dla miłośników premier festiwalowych.

Na sobotę (30.05) zaplanowano spektakl dla dzieci „Łódeczka” w wykonaniu aktorów Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze oraz „Stań się żabą!” – zespołu aktorskiego Teatru im. Gerharta Hauptmanna w Zittau. Po nich wystąpi jeszcze trójjęzyczna młodzież ze sztuką „Premiera Club 27” oraz aktorzy z Pilzna (Divadlo J. K. Tyla ) z przedstawieniem „X-przyjaciół”.

Także w sobotę „Święto ogrodów” – program dla rodzin władających kilkoma językami oraz „Teatralną scenę kucharską”, której bohaterami będą trzy międzynarodowe zespoły. „3LänderSpiel” zakończy niedzielny Picknick Kulturalny (początek godz. 12).

Teatr oferuje gościom autobus, który codziennie po ostatnim przedstawieniu będzie odbierał gości z Zittau i zawoził ich do Görlitz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama