Nowy numer 3/2021 Archiwum

To już ostatni moment...

Biblioteka w Zgorzelcu zbiera pamiątki z powojennych dziejów miasta. W związku z 70. rocznicą zakończenia II wojny światowej rozpisali także konkurs na wspomnienia.

Projekt, który funkcjonuje od początku roku, wzbogacił zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu o bezcenne archiwalia. Mimo to pracownicy biblioteki nadal apelują o przesyłanie zdjęć, listów czy przedmiotów pochodzących z powojennych lat miasta.

Maria Kret z MBP w Zgorzelcu wyjaśnia, że  chodzi głównie o materialne ślady polskiej obecności nad Nysą Łużycką.

– Zapewne do dzisiaj dotrwało niewielu pionierów i świadków tamtych dni, ale z całą pewnością ocalały w domowych albumach, kopertach i pudełkach materialne ślady stawania się i funkcjonowania Zgorzelca – mówi Maria Kret.

– Często są to przedmioty po zmarłych członkach rodzin, pamiątki o czasem zacierającym się już znaczeniu i malejącym potencjale emocjonalnym. Kolejne pokolenia żyją przecież swoim czasem, swoim życiem i jest to całkowicie naturalny proces. Tym ważniejsze jednak wydaje się ocalenie i przechowanie materialnych okruchów naszej niedawnej historii – uważa.

To już ostatni moment...   Fotografie dokumentują także jak miasto wyglądało przed laty Ze zbiorów Romana Wisieckiego

– Niestety, zdarza się, że takie dokumenty, listy, zdjęcia, widokówki trafiają dosłownie na śmietnik. Także w takim przypadku lepiej przekazać je bibliotekarzom – zachęca Maria Kret.

Pracownicy zgorzeleckiej biblioteki zapewniają, że po weryfikacji archiwalia zostaną włączone do zbiorów regionalnych dokumentujących życie społeczne regionu.

Od początku roku biblioteka wzbogaciła się w ten sposób o zdjęcia i dokumenty pisane. Wszystkie przekazane przedmioty są kopiowane i zarchiwizowane. Oryginały – na życzenie właścicieli – zwracane. Zwieńczeniem akcji będzie wystawa pod roboczym tytułem „70 lat Zgorzelca”. To kolejny etap realizowanego od 2000 r. programu „Widzieliśmy” – historia Polski XX w. oglądana przez pryzmat losów ludzkich.

W sprawach dotyczących przekazania archiwalnych materiałów można kontaktować się z Miejską Biblioteką Publiczną w Zgorzelcu, przy ul. Bohaterów Getta 1, tel. 75 77 52 557 lub pod adresem mbpzgorzelec@post.pl.

Biblioteka jest także autorem konkursu na powojenne wspomnienia dotyczące Zgorzelca. Dobra wiadomość jest taka, że konkurs przedłużono do 31 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama