Nowy numer 08/2020 Archiwum

Niebieskie zagłębie

Cały Dolny Śląsk głosował na Komorowskiego. Tylko Zagłębie Miedziowe na Dudę. I to zarówno w pierwszej, jak i w drugiej turze.

Jak wiadomo, niebieski był kolorem kandydata PiS na prezydenta. Pomarańczowy - kandydata Platformy Obywatelskiej. Na infografikach powyborczych te kolory podzieliły Polskę na pół. W połowie pomarańczowej znalazł się prawie cały Dolny Śląsk z 55-procentowym poparciem dla Komorowskiego.

Prawie, bo trzy powiaty stanowczo zagłosowały za Dudą. Jak niebieska wyspa na pomarańczowym morzu pojawiły się granice powiatów polkowickiego, lubińskiego i legnickiego. Przypadkowo związanych z KGHM, największym w tym regionie pracodawcą. Tak, górnicy i ich rodziny zagłosowały na Dudę.

Pewnie dlatego, że po wnikliwej, wielotygodniowej analizie programów wyborczych obu kandydatów górnicy uznali, że dla polskiej racji stanu i w perspektywie makroekonomicznego rozwoju Polski na najbliższe pięć lat, bardziej odpowiedni program zaprezentował Andrzej Duda.

Tylko w kolejce po chleb (jest u nas taki oblegany co rano piekarz) dziś rano usłyszałem, że „dzięki Bogu ten Duda, bo inaczej to by KGHM sprywatyzowali”. Ale to przecież nie ten argument zdecydował o pojawieniu się na powyborczej mapie Polski „Niebieskiego Zagłębia”.

Dlatego jestem pewny, że po jesiennych wyborach do parlamentu miedziowe zagłębie znowu pojawi się jako niebieska wyspa PiS. Wnikliwe analizy górników dadzą ten sam efekt. I tylko złośliwi będą twierdzić, że to ze strachu przed prywatyzacją KGHM.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Polecamy

 • marta_zet
  31.05.2015 20:31
  Zielar, przeciez tekst nie o tym był, tylko o prywatyzacji i dlaczego głosowaliście na pis. Tak mi sie wydaje :)
  doceń 0
 • zielar
  31.05.2015 22:27
  marta_zet, chodziło mi o to, że na Dudę głosują ci, którzy dogłębnie analizują. Z tego wniosek, że głosujący na Komorowskiego to ludzie nie analizujący sytuacji politycznej. Dla mnie to tendencyjne uproszczenie.
  doceń 0
 • marta_zet
  01.06.2015 08:18
  Zapytaj znajomego gornika o program Dudy albo innego kandydata. Nikt nie analizowal, ani ci co na Dude, ani na Komorowskiego.
  doceń 0
 • zielar
  01.06.2015 17:33
  marta_zet, całkowicie się zgadzam.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama