Nowy numer 44/2020 Archiwum

Zobacz, jak głosowaliśmy

Areszty i więzienie na Komorowskiego. Rekordy Dudy w Chocianowcu.

Znamy już oficjalne wyniki drugiej tury głosowania w wyborach powszechnych na urząd prezydenta RP.

W województwie dolnośląskim więcej głosów otrzymał Bronisław Komorowski. Uśredniając, zdobył on tutaj 54,44 proc. głosów. Andrzej Duda otrzymał ich "tylko" 45,56 proc.

Po raz drugi (pierwszy raz przed dwoma tygodniami) z tej statystyki wyłamał się Lubin i jego okolice. Tutaj bezapelacyjnie głosowano na A. Dudę (ponad 61 proc.).

Na rzecz tego samego kandydata zagłosował równie górniczy powiat polkowicki (64,19 proc.). W tym powiecie też padł swoisty rekord naszej diecezji. A. Duda znokautował bowiem kontrkandydata głosami mieszkańców Chocianowa, a dokładnie tych, którzy głosowali w Wiejskim Ośrodku Kultury w Chocianowcu. Bo tam aż 85,71 proc. kartek miało krzyżyk przy nazwisku prezydenta elekta. Dobrze poszło mu też m.in. w gminach: Sulików (61,20 proc.), Gromadka (57,86 proc.), Platerówka (56,98 proc.) i Bogatynia (54,59 proc.).

B. Komorowski swój rekord w diecezji legnickiej ustanowił w Zakładzie Karnym w Zarębie. Tam padło na niego ponad 94 proc. głosów! Podobnie wysoka wygrana była udziałem ustępującego prezydenta w Areszcie Śledczym w Jeleniej Górze. To też była deklasacja Andrzej Dudy, bo przegrał on wynikiem 91,21% do 8,79%.

Areszt Śledczy w Lubaniu, gdzie uprawnieni do oddawania głosów wrzucili do urny aż 86 proc. kartek i zakreślając nazwisko urzędującego prezydenta, plasuje się na trzecim miejscu naszego rankingu. 

Pierwszym wynikiem w otwartych obwodowych komisjach wyborczych może poszczycić się Sosnówka, bo w tamtejszym Domu Pomocy Społecznej B. Komorowski zdobył aż 79,41 proc. wszystkich głosów. Drugie miejsce wśród normalnych komisji zdobyło w naszym zestawieniu 77 proc. głosów w Karpaczu, w punkcie głosowania umieszczonym w Gimnazjum im. Ratowników Górskich.

B. Komorowski zauważalnie lepiej od A. Dudy wypadł ogólnie m.in.: w Jeleniej Górze (62,76 proc.) i powiecie jeleniogórskim (63,90 proc.) oraz mieście Bolesławiec (58,35 proc.).

Frekwencja w naszym województwie wyniosła 53,28 proc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama