Nowy numer 44/2020 Archiwum

Okazja do spojrzenia na dar

Kapłani z rocznika święceń 1987 spotkali się na dziękczynnej Eucharystii.

W czwartkowe przedpołudnie (21.05.2015 roku) 24-osobowa prezbiterium rocznika 1988, przeżywała jubileusz 27. rocznicy święceń kapłańskich. Wybrany na termin spotkania rokowego dzień święceń gromadzi nas co roku w jednej z parafii, w których posługuje kapłan wyświęcony w Katedrze Wrocławskiej 21 maja 1988 roku. Tym razem na obchody zaprosił nas proboszcz i kustosz Bazyliki Mniejszej św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu, ks. prałat Marek Babuśka.

Mszę św. celebrował gospodarz w asyście seniora roku, ks. prałata Czesława Włodarczyka i ks. Bogusława Steca oraz pozostałych kapłanów rocznika. Homilię wygłosił dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej, ks. dr Krzysztof Ora. Rozpoczął ją podkreśleniem istoty świętowania nawet takich „zwyczajnych” jubileuszy: „O ile Wielki Czwartek to powrót do Wieczernika, to takie święto jak dzisiejsze jest powrotem do źródeł /…/ okazją do powrotu do tamtego dnia i przypomnienia swojej dyspozycji użyczenia swoich rąk, serc, ust – aby sprawować Eucharystię, sakrament pokuty, służyć chorym /…/ To okazja odświeżenia spojrzenia na dar kapłaństwa, które przez te lata mogło zostać przygniecione balastem codzienności”.

Nawiązując do  treści perykopy ewangelijnej (modlitwa arcykapłańska Chrystusa) homileta podkreślił potrzebę podjęcia wezwania papieża Franciszka o nowe głoszenie Ewangelii, w którym podstawę stanowi „poddanie się działaniu Ducha Świętego. /…/ To On sprawia nasze przylgnięcie do słowa, które daje nam Chrystus. To On jest „nauczycielem wewnętrznym” (św. Grzegorz”, który prowadzi do zażyłości z Chrystusem – a bez tej zażyłości nawet najmądrzejsze słowo wypowiadane przez nas będzie nieskuteczne”.

Mówiąc o nowej ewangelizacji kaznodzieja podkreślił także wielką rolę budowania relacji z tymi, którym próbujemy przekazywać Ewangelię: „Bez niej głoszenie Ewangelii jest nieskuteczne /…/ W jej kształtowaniu bardzo ważnym pytaniem jest: Jakie masz oczy? Czy masz spojrzenie Jezusa?”. Piękne słowo homileta zakończył zaproszeniem, aby dzisiejsza, jubileuszowa modlitwa była bliska wezwaniu psalmu: „Strzeż mnie, o Boże, Tobie zaufałem”.

Doniosłość uroczystości podkreśliła wspólnotowość sprawowania liturgii oraz pamięć o jubilatach ze strony osób świeckich, które – po komunii św. – złożyły wszystkim prezbiterom najserdeczniejsze życzenia, dodając do nich symboliczne kwiaty i piękne albumy poświęcone bazylice strzegomskiej. Odsłonę liturgiczną zakończyło uroczyste błogosławieństwo i procesyjny powrót do zakrystii.

Druga część, która odbyła się w domu parafialnym, stała się okazją do wspomnień, ale także poznawania problemów i radości codziennego posługiwania. Towarzyszyła temu spontaniczna i swobodna atmosfera, w której nie brakowało tak poważnych rozmów, jak i humoru i śmiechu.

Uczestnicy dziękują gościnnym gospodarzom i oczywiście już oczekują na kolejne spotkanie – tym razem w Jaworze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama