Nowy numer 44/2020 Archiwum

Westerplatczyk przypomniany

W Zarębie (gm. Siekierczyn) odsłonięto tablicę poświęconą Bolesławowi Horbaczowi, żołnierzowi składnicy na Westerplatte, która jako pierwsza została zaatakowana we wrześniu 1939 r.

Niewielka Zaręba w gminie Siekierczyn ciekawie obchodziła 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Zrębie oraz samorządowcy i mieszkańcy gminy Siekierczyn przypomnieli lokalnego bohatera Bolesława Horbacza i uczcili jego pamięć.

Horbacz jako pionier tych ziem od 1945 roku żył, mieszkał i pracował w tej wspólnocie. W uroczystościach wzięli również udział członkowie rodziny westerplatczyka oraz przedstawiciele wojsk lądowych, marynarki wojennej i sił powietrznych z całego kraju.

Uroczystości rozpoczęła Mszą św. w intencji westerplatczyka i ojczyzny, odprawiona w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Zarębie, którą odprawił ks. Piotr Chorążyczewski.

Odsłonięto tablicę pamiątkową w szkole, przy której wartę honorową pełnili żołnierze Wojska Polskiego. Na tablicy umieszczono szczegółowy życiorys, zdjęcia i odznaczenia Bolesława Horbacza. Na grobie obrońcy Westerplatte złożono wiązanki kwiatów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama