Nowy numer 39/2023 Archiwum

Łagów pełen ojca świętego

To był I Marsz Papieski w 1. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II w II dniu papieskim.

Rok temu 27 kwietnia grono świętych Kościoła katolickiego powiększyło się o słowiańskiego papieża, Jana Pawła II. W 1. rocznicę tego wydarzenia społeczność Szkoły Podstawowej im. Wandy Chotomskiej w Łagowie pragnęła złożyć Bogu dziękczynienie za tak wielkiego i świętego Polaka. Uczyniła to w uroczystych obchodach tym razem już II Szkolnego Dnia Papieskiego.

Do wspólnego świętowania zaproszenie przyjęli - jak ich określili sami uczniowie - eksperci, świadkowie życia i ziemskiego dzieła św. Jana Pawła II: ks. kanonik Marian Oleksy - wicedziekan dekanatu Zgorzelec, ks. kanonik Stanisław Polonis - proboszcz Parafii w Łagowie, s. Kazimiera Perz ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich, Grażyna Liszka, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Zgorzelec i sołtys wsi Łagów, Katarzyna Patrzałek reprezentująca Wydział Oświaty, Promocji i Rozwoju Gminy, Janina Słabicka, przewodnicząca ZNP w Gminie Zgorzelec, Anna Kobzik-Winnicka, przewodnicząca Rady Rodziców łagowskiej szkoły.

Jako myśl przewodnią tegorocznych uroczystości wybrano słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w Częstochowie 18 czerwca 1983 roku: „Bracia drodzy! Przychodzę tutaj, ażeby być jednym z was, pielgrzymów, również jako pielgrzym. Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna”. Odniesienie do tych słów można było zauważyć w realizacji każdego z punktów przygotowanego przez organizatorów programu Szkolnego Dnia Papieskiego.

Uroczyste obchody zainaugurowane zostały apelem papieskim, w czasie którego uczestnicy szkolnego kółka liturgicznego w przygotowanym montażu słowno-muzycznym przybliżyli wszystkim zgromadzonym dzieło pielgrzymowania po świecie świętego papieża. Po zakończonym występie słowo uznania i wdzięczności skierował do uczniów ks. kanonik Marian Oleksy, wicedziekan dekanatu Zgorzelec. W czasie apelu rozstrzygnięto przeprowadzony w szkole konkurs plastyczny pod hasłem „Św. Jan Paweł II – Papież Pielgrzym”. Poziom prac był bardzo wysoki, o czym świadczy przyznanie 10. pierwszych miejsc i 12 wyróżnień na zgłoszonych blisko 50 rysunków i albumów papieskich. Prace te, wraz z przygotowaną specjalnie na tę okazję dekoracją, zdobiły zamienioną w studio telewizyjne (na potrzeby scenariusza) szkolną salę gimnastyczną.

W tym roku uroczyste obchody przekroczyły próg szkoły i przeniosły się na chodniki oraz place kościelne Łagowa i Zgorzelca. Stało się tak za sprawą zorganizowanego po raz pierwszy Marszu Papieskiego. Blisko 100 uczniów z nauczycielami oraz zaproszonymi gośćmi przemierzyło przy pięknej, słonecznej pogodzie 1,5-kilometrową trasę wiodącą spod szkoły, przez plac przy kościele św. Antoniego w Łagowie, na plac św. Jana Pawła II przy kościele św. Jadwigi Śląskiej w Zgorzelcu. Radosny, rozśpiewany pochód budził duże zainteresowanie wśród kierowców i pasażerów przejeżdżających obok samochodów. Wątpliwości jednak chyba nie mieli, że był to Marsz Papieski. Świadczyły o tym białe i żółte balony, które nieśli uczestnicy marszu, a także transparenty i żółto-białe papieskie flagi.

Zakończenie tego dziękczynienia w drodze miało miejsce przy pomniku św. Jana Pawła II, gdzie wspólnym śpiewem i modlitwą uczczono świętego. Ostatnim punktem uroczystych obchodów II Szkolnego Dnia Papieskiego był piknik papieski. Dzięki życzliwej pomocy i gościnności ks. proboszcza Jana Kułyny, jego najbliższych współpracowników i parafian, a także rodziców uczniów na placu kościelnym młodzież mogła wyrazić swoją radość w pełnych energii wspólnotowych tańcach, a także posilić się grillowanymi kiełbaskami.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast