Nowy numer 2/2021 Archiwum

Kup pan przejście graniczne

Agencja Nieruchomości Rolnych ogłosiła licytację na dawną siedzibę pograniczników.

Dolnośląski oddział Agencji Nieruchomości Rolnych wystawił na sprzedaż budynki służące niegdyś Straży Granicznej na przejściu granicznym Bogatynia-Kunratice (polsko-czeskie).

Oferowane budynki zajmują 700 mkw powierzchni, a cała działka to ok. 0,4 ha. Cena wywoławcza to blisko 1 mln złotych.

Podobne zmiany przeznaczenia dawnych siedzib pograniczników Dolny Śląsk już zna. Chociażby na dawnym przejściu granicznym Czerniawa Zdrój-Nové Město pod Smrkem.

Gdy w Polsce zaczął obowiązywać układ z Schengen, przejście graniczne Czerniawa-Nove Mesto stało się przejściem w tzw. granicach wewnętrznych Unii Europejskiej. Wówczas rozpoczęła się też reorganizacja Straży Granicznej i przesunięcie funkcjonariuszy na zewnętrze granice Unii, m.in. z Białorusią czy Ukrainą. Budynki w Górach Izerskich opustoszały.

Mienie z czasem trafiło do starostwa lubańskiego. Tutaj zapadła decyzja o remoncie budynków i stworzeniu w nich Powiatowego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

Przejście graniczne Bogatynia-Kunratice z miejscem odprawy granicznej po stronie polskiej w miejscowości Bogatynia powstało 3 czerwca 2002 r. dzięki porozumieniu pomiędzy Rzecząpospolitą Polską i Republiką Czeską. Czynne było przez całą dobę. Dopuszczony był ruch pieszych, rowerzystów, motocykli, autokarów, samochodów osobowych, samochodów ciężarowych o dopuszczalnej ładowności do 3,5 tony zarejestrowanych w Polsce i Czechach, z wyłączeniem ładunków niebezpiecznych i mały ruch graniczny. 6 kwietnia 2007 r. rozszerzono ruch samochodów ciężarowych na wszystkie kraje. 21 grudnia 2007 r. na mocy układu z Schengen przejście zostało zlikwidowane.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama