Nowy numer 2/2021 Archiwum

Na strych podczas majówki

Oto gdzie można wyjechać na krótki, rodzinny wypad w nadchodzący weekend.

Miejscem, gdzie naprawdę warto pojechać, jest sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Po pierwsze 1 maja wypada wspomnienie św. Józefa Robotnika, a w Krzeszowie znajduje się najpiękniejsza w Polsce świątynia jemu poświęcona. Główna Eucharystia tego dnia zostanie odprawiona o 12.00 we wspomnianej świątyni.

Dodatkowo podczas całego długiego weekendu będzie można zwiedzać następujące miejsca:

Podziemia pod kościołem mariackim
Kamienie ze średniowiecznymi gmerkami czy gotyckim detalem doczekały się iluminacji blaskiem pochodni. A kto nie jest ciekaw podziemi pod bazyliką?

Strych krzeszowskiej bazyliki
Skomplikowana konstrukcja dachu mansardowego, fenomenalne dzieło barokowej sztuki ciesielskiej, zachwyca misternością wykonania i zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

Wieża widokowa
Dla wytrwałych czeka 198 stopn, prowadzących na 71-metrową wieżę, z której roztacza się widok na całą Kotlinę Krzeszowską oraz na Karkonosze z dominującą Śnieżką.

Muzeum opactwa z nową wystawą
W salach wystawienniczych prezentowana jest kolekcja barokowych obrazów J. Knechtela, 2 kielichy Emanuel, zrekonstruowany ołtarz do Mszy św. Wszech Czasów i absolutnie wyjątkowa figura Maryja Oczekująca Rozwiązania, dłuta samego M. Brauna.

Letni pawilon na wodzie w Betlejem
będzie również otwarty dla turystów. Jest to budowla osadzona na palach nad mały stawem, gdzie wnuk M. Willmanna – G. Neunhertz – pozostawił 24 malowidła o ukrytej symbolice.

Ostatnimi czasy bardzo modne w mediach są grupy motocyklowe. Dlatego może warto przyjechać do Krzeszowa? 2 maja by zobaczyć miłośników motocykli podczas II zjazdu tych jednośladów? Spotkanie rozpocznie się o 11.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama