Nowy numer 24/2018 Archiwum

Co to znaczy, że jesteśmy z Ducha?

Bp Zbigniew Kiernikowski był gościem Salezjańskiego Kociołka Kultury. Ordynariusz legnicki mówił m.in. o tożsamości człowieka i trzech kategoriach życia.

- Kiedy pytam uczniów w wieku gimnazjalnym lub starszych o znaczenie słów, że "Bóg stworzył człowieka na obraz i podobieństwo swoje", w odpowiedzi najczęściej słyszę o rozumie, wolnej woli czy nieśmiertelnej duszy. To wszystko prawda. Jednak patrząc na to od strony biblijnej, odbicie Boga w człowieku wyraża się najpełniej wtedy, kiedy człowiek jest zdolny do komunikowania się z innym człowiekiem. Komunikowanie się powinno z kolei służyć tworzeniu jedności. Po to, by być ożywionym jednym duchem. A to nie jest takie proste - mówił w Lubinie bp Zbigniew Kiernikowski.

Ordynariusz legnicki mówił rekolekcje podczas 22. Salezjańskiego Kociołka Kultury. Na tę katechezę czekało wyjątkowo dużo osób. Sala, w której zbierają się słuchacze Kociołka, była wypełniona prawie do ostatniego miejsca.

Bp Zbigniew mówiąc o człowieku i jego tożsamości, zwrócił uwagę, że wszelkie ludzkie działania nie będą w pełni trafione bez pełnej świadomości samego siebie. - Jeżeli coś jest w nas zaburzone, działamy, żeby to naprawić. Jednak nie możemy naprawić niczego, działając z zewnątrz, kiedy problem tkwi wewnątrz nas - zwracał uwagę hierarcha.

Mówiąc o ludzkiej naturze, przypomniał, że człowiek złożony jest z trzech kategorii życia: materialności, psyche (życia duchowego, świadomości) oraz pneumy, czyli Ducha, najtrudniej definiowalnego składnika naszego życia. Tego samego Ducha, który od początku unosił się nad wodami.

Ordynariusz legnicki dodał, że żyjemy w czasach kryzysu wszelkich relacji. - Temat, który chciałem wam przybliżyć, jest trudny i bardzo obszerny. Dlatego choć jestem waszym gościem po raz pierwszy, to mam nadzieje, że nie ostatni - mówił do słuchaczy Salezjańskiego Kociołka Kultury bp Zbigniew Kiernikowski.

Jak zawsze spotkanie poprzedził występ zespołu młodych artystów z krótkim recitalem muzycznym.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma