Nowy numer 3/2021 Archiwum

Człowiek w polityce

Jean-Cloude Juncker laureatem Nagrody Mostu miasta Zgorzelec-Görlitz za ubiegły rok. Poinformował o tym prof. Willi Xylander, prezes Kapituły Międzynarodowej Nagrody Mostu.

W uzasadnieniu przyznania J. Junckerowi nagrody prof. Xylander napisał m.in., że był i jest jedną ze znaczących osobistości w procesie integracji Europy i zbliżania się nowych i starych członków Unii Europejskiej w minionych 20 latach.

W latach 1995-2013 J. Juncker był premierem Luksemburga. Od roku 2005 do 2013 pełnił funkcję przewodniczącego grupy euro i najstarszego stażem członka Rady Europy. - W decydującej mierze wpłynął na kształt traktatu z Maastricht i jest zwolennikiem Europy ukierunkowanej na stabilność i wzrost. Jego ostre i oparte na doświadczeniu analizy o ekonomicznych i politycznych możliwościach zawsze uwzględniały aspekty ludzkie i społeczne. Domagał się europejskich standardów minimalnych w prawie pracy, np. w ochronie przed wypowiedzeniem i płacami minimalnymi, walczył przeciwko dumpingowi - uzasadniał prof. Willy Xylander.

Uroczyste wręczenie Międzynarodowej Nagrody Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz laureatowi roku 2014 odbędzie się 23 kwietnia w Teatrze im. Gerharda Hauptmanna w Görlitz. Laudację wygłosi Stanislaw Tillich, premier Saksonii.

Program uroczystości przewiduje m.in. występ muzyczny w wykonaniu nauczycieli i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Feliksa Nowowiejskiego w Zgorzelcu.

Międzynarodowa Nagroda Mostu (Der Internationale Brückepreis) przyznawana jest od 1993 r.. Początkowo przez miasto Görlitz, od 2001 r. wspólnie ze Zgorzelcem. Otrzymują ją osoby budujące mosty porozumienia pomiędzy ludźmi i narodami, w uznaniu zasług dla zbliżania różnych nacji i kultur.

Głównym kryterium wyboru laureata jest jego osobiste zaangażowanie w tworzenie impulsów pobudzających do działania na rzecz integracji ludzi, narodów i kultur. 

Do tej pory laureatami nagrody byli m.in. Kardynał Miloslav Vlk, arcybiskup metropolita praski i prymas Czech, prof. Władysław Bartoszewski, historyk i były polski minister spraw zagranicznych, oraz zmarły dziś niemiecki pisarz Günter Grass, laureat literackiej nagrody Nobla z 1999 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama