Pamiętają o Zabużanach

Konkurs historyczny "Ocalić od zapomnienia - Sybiracy" oraz ogólnopolski zjazd dyrektorów szkół noszących imiona zesłańców Sybiru - oto dwa najważniejsze tegoroczne wydarzenia poświęcone ekspatriantom z Kresów II RP.

Współorganizatorem obu wydarzeń są nauczyciele historii z Gimnazjum Samorządowego nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir, bolesławieckie Koło Związku Sybiraków oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Konkurs historyczny, którego 6. edycja zaplanowana jest na 10 kwietnia, ma na celu m.in. utrwalenie w świadomości młodzieży tradycji Kresów oraz jej roli w kształtowaniu postaw patriotycznych.

Jak wyjaśnia Maria Subik z "dwójki", w szranki staną zarówno uczniowie podstawówek, jak i gimnazjaliści. - Przewidzieliśmy także udział uczniów i zaproszonych gości w uroczystym apelu przy Dębach Pamięci rosnących przed budynkiem szkoły - informuje.

Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir będzie także gospodarzem V Ogólnopolskiego Zjazdu Dyrektorów Szkół i Placówek oraz Prezesów Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Polaków zesłanych na Sybir. Spotkaniu będzie towarzyszyło hasło: „Razem pamiętamy więcej”.

- W naszym kraju jest zarejestrowanych 41 szkół, 2 placówki i 7 stowarzyszeń, które przyjęły imiona Zesłańców Sybiru. Ogólnopolski zjazd będzie spotkaniem ludzi, którzy odpowiadają za popularyzowanie wiedzy o losach Polaków na „nieludzkiej ziemi”, uczącym szacunku do przeszłości i tradycji naszego narodu oraz kształtowania postaw patriotycznych młodzieży i poczucia tożsamości narodowej - wyjaśnia Maria Subik.

Jubileuszowy zjazd rozpocznie się 11 czerwca wykładami członków Związku Sybiraków, pracowników Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział w Bolesławcu oraz Działu Historii Miasta w Muzeum Ceramiki.

O przeszłości, teraźniejszości i misji Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir opowie Ewa Ołenicz-Benacka. Z kolei Gimnazjum Prywatne im. Sybiraków z Lwówka Śląskiego, współorganizatora zjazdu, zaprezentuje Małgorzata Grębowicz. Uczestnicy trzydniowego spotkania obejrzą także musical „Do mnie mów” przygotowany przez uczniów oraz zwiedzą Muzeum Ceramiki Dział Historii Miasta.

Na drugi dzień spotkania (12 czerwca) zaplanowano otwarcie Szkolnej Interaktywnej Izby Pamięci w Gimnazjum Samorządowym nr 2. Goście pojadą również do Lwówka Śląskiego i podzielą się doświadczeniami w pracy z patronem w swoich szkołach. - Podczas warsztatów wymienią się pomysłami, opracują wspólne zasady współpracy z Sybirakami, zasady utrwalania ich historii i sposoby przekazywania jej obecnym i przyszłym pokoleniom - wyjaśnia Maria Subik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..