Nowy numer 28/2018 Archiwum

Od ślusarza do logistyka

Miasto z włókienniczą tradycją postawiło na naukę tego zawodu w ramach Strefowego Klastra Edukacyjnego. I to jeszcze zanim stało się to urzędowym nakazem.

Od tego roku ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych nakazuje spółkom zarządzającym strefami prowadzenie współpracy ze szkołami i uczelniami. W Kamiennej Górze robi się to już dużo wcześniej. – To dobry przykład zaangażowania w kształcenie zawodowe bez oglądania się na to, czy jest taka moda albo nakaz urzędowy – mówi Jarosław Huzarewicz z KSSEMP. – Są to kierunki kształcenia zainicjowane przez nas specjalnie na potrzeby lokalnych pracodawców – zawody od ślusarza po logistyka.

Nasza strefa jako pierwsza w Polsce jeszcze w ubiegłym roku powołała w tym celu Strefowy Klaster Edukacyjny – dodaje. Okazją do przypomnienia tego wydarzenia było podpisanie w Warszawie porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego m.in. przez prezesa zarządu kamiennogórskiej strefy Iwonę Krawczyk, wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, ministra edukacji narodowej Joannę Kluzik-Rostkowską, wiceministra pracy i polityki społecznej Jacka Męcinę oraz wiceministra skarbu państwa Rafała Baniaka. Wicepremier Piechociński podkreślał, że to porozumienie może jeszcze bardziej zachęcić pracodawców do włączania się w rozwój kształcenia w zasadniczych szkołach zawodowych i technikach. – Chcemy, aby uczniowie zdobywali praktyczne umiejętności na rzeczywistych stanowiskach pracy w firmach. To przyniesie korzyści obu stronom – uważa wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. W ramach funkcjonującego od ubiegłego roku kamiennogórskiego Strefowego Klastra Edukacyjnego od nowego roku szkolnego, po ślusarzach, operatorach urządzeń skrawających i logistykach, będą realizowane tu kolejne kierunki wskazane przez zespoły do spraw edukacji teoretycznej i praktycznej. Będą odpowiadały zapotrzebowaniu lokalnego rynku pracy, m.in. w takich specjalnościach jak technik włókiennik, technik papiernictwa, operator maszyn włókienniczych i cyfrowych oraz technik systemów i urządzeń energetyki odnawialnej. Kamiennogórska strefa współuczestniczy w tworzeniu oferty edukacyjnej na terenie siedmiu powiatów, od kamiennogórskiego po zgorzelecki.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma