Nowy numer 25/2018 Archiwum

Będą błogosławieni!

Dwaj ojcowie męczennicy związani z naszą diecezją zostaną beatyfikowani.

Od jesieni ubiegłego roku coraz głośniej mówiło się o możliwości tegorocznej beatyfikacji ojców Michała Tomaszka i Zbigniewa Strzałkowskiego. Pierwszym sygnałem był list emerytowanego biskupa Chimbote ks. Luisa Armando Gastelumendi SJ. Pisał w nim do swoich byłych diecezjan o spodziewanym wyniesieniu na ołtarze polskich ojców.

Katolicka Agencja Informacyjna podała dzisiaj, że papież Franciszek właśnie promulgował dekrety o uznaniu męczeństwa ojców. Otwiera to drogę do oficjalnej uroczystości beatyfikacji.

Jest to radosna informacja dla diecezji legnickiej. Ojcowie wyjechali na misję do Peru prosto z naszej diecezji. O. Zbigniew Strzałkowski pracował w Legnicy, zaś o. Michał Tomaszek w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Pieńsku. W Legnicy część ulicy Partyzantów od kilkunastu lat nosi imię ojców Zbigniewa i Michała. W Pieńsku imię o. Tomaszka nosi jedna z ulic oraz miejscowa szkoła.

Ojcowie zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 roku przez terrorystów z maoistowskiego ugrupowania Świetlisty Szlak.

W 2002 roku zakończył się proces beatyfikacyjny na szczeblu diecezjalnym. Dokumentacja została przesłana z Peru do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie. W 2011 r. ukończono opracowywanie tzw. positio, czyli kluczowego dokumentu procesu beatyfikacyjnego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma