GN 43/2020 Archiwum

Wybory po trzech latach

– Jesteś chrześcijaninem? Ważne jest, z jakiej jesteś wspólnoty, zwłaszcza tej parafialnej – mówił biskup.

Od siedmiu lat w drugiej połowie stycznia w Centrum Spotkań im. św. Jana Pawła II w Legnicy odbywa się doroczny zjazd członków rad parafialnych z całej diecezji legnickiej. W tym roku z zaproszenia skorzystało przeszło 250 osób z ponad połowy parafii. Najważniejszym punktem spotkania były dwie konferencje bp. Zbigniewa Kiernikowskiego.

W pierwszej hierarcha skupił się na wskazaniu na kerygmat, a w drugiej na rolę sakramentu chrztu świętego w Kościele. Wskazał przy tym na wagę świadomości bycia chrześcijaninem. To z niej wypływa m.in. zaangażowanie poszczególnych osób w życie Kościoła na poziomie wspólnoty, np. parafialnej. A to zaangażowanie jest niezwykle istotne dla ciągłej formacji duchowej. – Proboszcz w parafii się zmienia, wierni jednak zostają ci sami. W dzisiejszych czasach funkcjonowanie wiernych we wspólnocie jest bardzo ważne. Rada parafialna jest od tego, by pomagać proboszczowi w organizacji życia tej wspólnoty. I wcale nie musi zawsze mu przyklaskiwać. Ma wyrażać to, co czują parafianie w konkretnych sprawach – tłumaczył ordynariusz.

Doroczny kongres jest pomyślany jako aktywizacja rad, kontakt z nimi oraz element formacji duchowej. Stąd konferencje biskupów, jak i wystąpienia m.in. ks. Bogusława Wolańskiego oraz ks. Przemysława Supersona. Pierwszy mówił o zbliżającym się w maju III Kongresie Rodzin Diecezji Legnickiej. Drugi kapłan opowiedział zgromadzonym o diecezjalnych przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży, które za rok odbędą się w Krakowie. Ten rok będzie wyjątkowy we wszystkich parafiach naszej diecezji. W czerwcu zakończy się bowiem pierwsza wspólna kadencja wszystkich rad parafialnych. Obecnie istniejące składy zostały powołane i zatwierdzone przed trzema laty w oparciu o nowe przepisy ustanowione po I Synodzie Diecezji Legnickiej. Wówczas bp Stefan Cichy odwołał wszystkie i powołał nowe.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama