Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Serwis internetowy Gościa Legnickiego

Legnicki

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • KURIA
    • BISKUPI
    • PARAFIE
    • HISTORIA DIECEZJI

Najnowsze Wydania

  • GN 50/2025
    GN 50/2025 Dokument:(9523960,Przysypane perły, zapomniane diamenty)
  • Historia Kościoła (13) 01/2026
    Historia Kościoła (13) 01/2026 Dokument:(9518411,W listach (do) Jana Pawła II najważniejsze jest to…że w ogóle zostały napisane)
  • GN 49/2025
    GN 49/2025 Dokument:(9515780,Szlachetne ryby i morskie potwory)
  • Gość Extra 4/2025 (14)
    Gość Extra 4/2025 (14) Dokument:(9516809,Biblijna szkoła codzienności. Edytorial nowego wydania „Gościa Extra”)
  • GN 48/2025
    GN 48/2025 Dokument:(9507866,Metoda na życie)
legnica.gosc.pl → Wiadomości z diecezji legnickiej → Kongres przedwyborczy

Kongres przedwyborczy przejdź do galerii

Skuteczne działanie wymaga planowania. Stąd te doroczne spotkania w Legnicy.

 
W tym roku kończy się kadencja obecnych rad. Jędrzej Rams /Foto Gość

Raz do roku przedstawiciele rad parafialnych z całej diecezji legnickiej mają swoje święto. Jest nim kongres, który od siedmiu lat odbywa się pod koniec stycznia w legnickim Centrum Spotkań im. św. Jana Pawła II.

W tym roku z zaproszenia skorzystało około 250 osób, które reprezentowały blisko połowę wszystkich parafii.

W centrum kongresu znalazła się konferencja wygłoszona przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Chociaż tak naprawdę były to dwie konferencje. Pierwszą można nazwać kerygmatyczną a dopiero drugą tę o temacie roli sakramentu chrztu świętego w Kościele.

Biskup ordynariusz wskazał przy tym na wagę świadomości bycia chrześcijaninem. To z niej wypływa m.in. zaangażowanie poszczególnych osób w życie Kościoła na poziomie wspólnoty np. parafialnej. A to zaangażowanie jest niezwykle istotne dla ciągłej formacji duchowej.

- Proboszcz w parafii się zmienia, wierni jednak zostają ci sami. W dzisiejszych czasach funkcjonowanie wiernych we wspólnocie jest bardzo ważne. Rada parafialna jest od tego, by pomagać proboszczowi w organizacji życia tej wspólnoty. I wcale nie musi zawsze mu przyklaskiwać. Ma wyrażać to, co czują parafianie w konkretnych sprawach - tłumaczył ordynariusz legnickiej diecezji.

Doroczny kongres jest pomyślany jako aktywizacja rad, kontakt z nimi oraz element formacji duchowej. Stąd konferencje biskupów jak i wystąpienia m.in. ks. Bogusława Wolańskiego oraz ks. Przemysława Supersona. Pierwszy mówił o zbliżającym się w maju III Kongresie Rodzin Diecezji Legnickiej. Drugi kapłan opowiedział zgromadzonym o diecezjalnych przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży, które za rok odbędą się w Krakowie.

Ten rok będzie wyjątkowy we wszystkich parafiach naszej diecezji. W czerwcu zakończy się bowiem pierwsza wspólna kadencja wszystkich rad parafialnych. Obecnie istniejące składy zostały powołane i zatwierdzone przed trzema laty w oparciu o nowe przepisy ustanowione po I Synodzie Diecezji Legnickiej. Wówczas bp Stefan Cichy odwołał wszystkie i powołał nowe.

« ‹ 1 › »
Święto rad

WIARA.PL DODANE 24.01.2015

Święto rad

Po raz siódmy w Legnicy odbyło się doroczne spotkanie rad parafialnych diecezji legnickiej. Z zaproszenia do spotkania m.in. z bp. Zbigniewem Kiernikowskim skorzystali przedstawiciele tylko około połowy wszystkich rad. Na sali zasiadło około 250 osób z prawie 120 parafii. W planie kongresu znalazła się m.in. konferencja biskupa legnickiego na temat chrztu i jego znaczenia, wypowiedź ks. Bogusława Wolańskiego o zbliżającym się Kongresie Rodzin a także informacje o przygotowaniach do Światowego Spotkania Młodych w Krakowie w 2016 roku. ​Zdjęcia: Jędrzej Rams /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

Jędrzej Rams

|

GOSC.PL

publikacja 24.01.2015 22:12

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • BP ZBIGNIEW KIERNIKOWSKI
  • CHRZEST ŚW.
  • DIECEZJA LEGNICKA
  • RADA PARAFIALNA

Polecane w subskrypcji

  • Największe odkrycie archeologiczne XX wieku? Nie odkrycie grobowca Tutenchamona, a znalezienie kości św. Piotra
    • Temat Gościa
    • Marcin Jakimowicz
    Największe odkrycie archeologiczne XX wieku? Nie odkrycie grobowca Tutenchamona, a znalezienie kości św. Piotra
  • Belgia nie odda rosyjskich miliardów
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Belgia nie odda rosyjskich miliardów
  • Adwent ze św. Augustynem: Kochaj, a nie zechcesz byle czego
    • Duchowość
    • Franciszek Kucharczak
    Adwent ze św. Augustynem: Kochaj, a nie zechcesz byle czego
  • Gdy świeccy biorą odpowiedzialność. Jak małżeństwo Jamrozych odmieniło służbę liturgiczną w Mysłowicach
    • Kościół
    • Katarzyna Widera-Podsiadło
    Gdy świeccy biorą odpowiedzialność. Jak małżeństwo Jamrozych odmieniło służbę liturgiczną w Mysłowicach
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X