Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pierwszy taki wyrok

W gminie Warta Bolesławiecka zostaną powtórzone wybory samorządowe.

Sąd okręgowy w Jeleniej Górze pozytywnie rozpatrzył skargę wyborczą komitetu Ziemia Bolesławiecka na wynik wyborów radnych w gminie Warta Bolesławiecka. Dlatego wygasił mandat dwóm radnych i w ich okręgach wyborczych nakazał, aby 22 lutego odbyło się tam powtórne głosowanie. To pierwszy w regionie taki wyrok sądu po jesiennych wyborach samorządowych.

Okazało się, że poszczególni radni zwyciężyli konkurentów dosłownie pojedynczymi głosami. Z tym że w jednym z okręgu znalazło się 10 kart do głosowania z drugiego okręgu. Komisje wyborcze nie zauważyły błędu i wydały te błędne karty wyborcom, którzy wrzucili je do urny. Sąd nie miał wątpliwości, że mogło dojść do zafałszowania wyniku.

Powtórne głosowanie nie oznacza ponownej kampanii wyborczej i rejestracji nowych kandydatów. Mieszkańcy gminy Warta Bolesławiecka będą mieli do wyboru tych samych kandydatów, co podczas jesiennej tury.

Jednocześnie dzisiaj ten sam sąd okręgowy orzekł, że powtórki wyborów samorządowych w Bogatyni nie będzie. Tam sprawa była bardziej skomplikowana, ponieważ policja w dniu wyborów zatrzymała kilka osób, które były podejrzane o sprzedawanie głosów wyborczych. Jednak według oceny sędziów nie miało to istotnego wpływu na wynik wyborczy w tej gminie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma