Nowy numer 21/2018 Archiwum

Uwaga! Dyspensa na święta!

Biskupi udzielili pozwolenia na jedzenie mięsa w II dzień Bożego Narodzenia.

W tym roku drugi dzień Bożego Narodzenia przypada w piątek. Uwaga! Mimo świątecznego charakteru tego dnia zwykle nadal obowiązuje post co do pokarmów mięsnych. Do zniesienia postu była potrzebna specjalna decyzja biskupów.

Dlatego polscy biskupi zebrani na 366. zebraniu plenarnym Episkopatu Polski jednogłośnie udzielili wszystkim wiernym w Polsce dyspensy od pokarmów mięsnych na piątek 26 grudnia 2014 roku.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w dni nakazane, czyli m.in. w piątki, wnosi nam IV przykazanie Kościelne. Czytamy w nim, aby „zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach”.

Nakaz ten znoszą nam automatycznie uroczystości kościelne tj. Boże Narodzenie czy Boże Ciało, o czym mówi nam Kodeks Prawa Kanonicznego:

„Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa." (zob. kan. 1251)

I tu jest najważniejsza uwaga. II dzień świąt Bożego Narodzenia to w liturgii "tylko" święto pierwszego męczennika, czyli św. Szczepana. W Polsce kulturowo jest to mimo wszystko ciągłe świętowanie narodzenia Jezusa, ale liturgicznie nie ma już uroczystości. Gdy I dzień Bożego Narodzenia wypadnie w piątek, to wówczas automatycznie zniesie ono post.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • show medialny
    24.12.2014 13:44
    piszecie te artkuły tak jakby wszyscy czytający byli ciemni i nie mają pojęcia o takich rzeczach...po co nagłówki typu UWAGA, ZDZIWIENI?

    robicie show z tego, co wszyscy już wiedzą
    doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma