Oprócz prezentów dla najmłodszych gość podarował drugie życie stacji kolejowej Krzeszów.
Tegoroczne wspomnienie św biskupa z Miry krzeszowianie zapamiętają szczególnie. Otóż na nieczynną stację kolejową PKP Krzeszów wjechał ,,pociąg ze świętym Mikołajem", na powitanie którego przybyły dzieci z rodzicami. - Tak dużej frekwencji podczas mikołajek jeszcze nie było - mówi ks. Marian Kopko, miejscowy proboszcz. Mikołaj przywieziony został drezyną, którą zbudowali członkowie fundacji Kolej Karkonoska. Oni to we współpracy z parafią, oraz Centrum Biblioteczno-Kulturalnym zorganizowali darmowe jazdy drezynami oraz pojazdem z dwóch połączonych rowerów.
Krzeszów połączenie z koleją otrzymał w 1899 r. Ruch pasażerski zawieszono w 1954 r. Pociągi towarowe dojeżdżały do Krzeszówka, a linię eksploatowano do 1990 roku, kiedy to ruch całkowicie wygasł.
Ostatni pociąg specjalny relacji Legnica- Krzeszów przyjechał tędy 15 sierpnia 2002 r. Od tamtej pory teren stacji kolejowej w Krzeszowie porosły krzaki, gęsta trawa. 6 grudnia 2014 r. to dzień wielkich zmian, dzień inauguracji ruchu kolejowo-drezynowego w Krzeszowie.
Kolej Karkonoska działa od 2012 r. i jest organizacją non-profit, która działa na rzecz reaktywacji nieczynnych linii kolejowych m.in. Kamienna Góra- Jelenia Góra (przez Kowary), Mysłakowice- Karpacz, czy właśnie Kamienna Góra- Krzeszów.
- Od sierpnia rozpoczęliśmy starania o ożywienie linii kolejowej do Krzeszowa. W ostatnich latach kompleksowi klasztornemu przywrócony został dawny jego blask. Wznowienie ruchu kolejowego na 7,5 km odcinku Kamienna Góra-Krzeszów ułatwiłoby turystom dotarcie do Bazyliki. Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej to cel podróży dla pielgrzymów z całego świata, ale także niekwestionowana perła architektury baroku, Stanowi jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na Śląsku. Połączenie kolejowe Krzeszowa Kamienną Górą w korelacji z istniejącymi połączeniami kolejowymi Kamiennej Góry z Czechami w znaczący sposób ułatwiłoby podróż turystom i pielgrzymom z tego kraju - mówi Jacek Chorągwicki ze Stowarzyszenia "Kolej Karkonoska - przywracamy krwioobieg regionu".
Zainteresowani mogą sięgnąć do strony na faceboku: „Pociągiem do Krzeszowa”. Tam można śledzić wszystkie prowadzone działania.