Nowy numer 21/2018 Archiwum

Górnicza pobudka

W górniczych miastach diecezji orkiestry w czerwonych pióropuszach budziły sztygarów, grając z werwą przed ich domami i pod blokami. Ta stara tradycja górnicza to stały element Barbórki.

Orkiestry górnicze wszystkich kopalń miedziowych oraz kopalń węgla brunatnego Turów rozpoczęły swoje koncerty o 6 rano.

Najpierw budzeni są w swoich domach prezesi kopalń, później orkiestry przenoszą się pod domy sztygarów, odwiedzając kolejne ulice, osiedla, miasta i wsie.

Taki barbórkowy koncert pobudkowy trwa zawsze kilka godzin. Dziś orkiestra zakładowa KWB Turów odwiedzi m. in. Zgorzelec, Bogatynię, Zawidów i Lubań.

Jak wyjaśniają kapelmistrzowie, repertuar jest bardzo zróżnicowany. - Gramy zarówno szybkie polki, jak i dostojne marsze oraz melancholijne melodie - mów jeden z nich. Górniczy "wstawany" to także nie lada atrakcja dla sąsiadów.

- Kiedy znienacka gruchnie orkiestra, można się z początku przestraszyć - śmieje się Marian Grzelak z lubińskiego osiedla Przylesie. - Ale nikt nie ma pretensji. Przeciwnie, wszyscy zaraz biegną do okien, bo to niezwykły widok, święto, na które czeka się cały rok - mówi.

Oprócz uroczystości nadania wyższych stopni górniczych, Mszy św. za górników oraz karczem piwnych i babskich combrów, barbórkowe pobudki w wykonaniu górniczych orkiestr to wieloletnia tradycja, kultywowana m. in. na terenie Zagłębia Miedziowego oraz w zagłębiu turoszowskim.

Bardzo często obudzeni sztygarzy zapraszają orkiestrę do siebie, aby wspólnie wznieść barbórkowy toast.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma