Emocjonująca dogrywka

Tylko prezydenci zachowali swoje stanowiska. W mniejszych miastach i gminach pojawiły się nowe twarze gospodarzy.

Tadeusz Krzakowski, dotychczasowy prezydent Legnicy, spędzi w legnickim ratuszu czwartą kadencję. Zagłosowało 58 proc. legniczan. Na jego kontrkandydata z PO Jarosława Rabczenkę - 42 proc. W Jeleniej Górze także bez zmian. Marcin Zawiła wygrał z Markiem Obrębalskim odnotowując 58-procentowe poparcie. Na Obrębalskiego zagłosowało 42 proc. jeleniogórzan.

Zmiany sa natomiast na stanowiskach burmistrzów i wójtów. W Ścinawie drugą turę przegrał Andrzej Holdenmajer. Jego następcą będzie Krystian Kosztyła. W Chocianowie fotel burmistrza stracił Roman Kowalski. Jego miejsce zajmie Franciszek Skibicki, który burmistrzem Chocianowa był już wcześniej przez dwie kadencje. Nowym burmistrzem Szklarskiej Poręby będzie Mirosław Graf, który zastąpi na tym stanowisku Grzegorza Sokolińskiego. W Karpaczu drugą turę wygrał Radosław Jęcek, pokonując obecnego burmistrza Bogdana Malinowskiego.

W Złotoryi z fotelem burmistrza pożegna się Ireneusz Żurawski. Więcej głosów zebrał jego kontrkandydat Robert Pawłowski. W Lubinie wójtem nie będzie już Halina Rogowska. W drugiej turze zabrakło jej głosów aby pokonać pretendującego do tego stanowiska Tadeusza Kielana. W Legnickim Polu Katarzynę Roman-Cwynar pokonał Henryk Babuśka i to on przez kolejne cztery lata będzie tam wójtem. W Chojnowie wygrał Andrzej Pyrz, pokonując sprawującą tę funkcję do tej pory Barbarę Jasińską. Nie zmieni się władza wykonawcza w Zgorzelcu. Na Rafała Gronicza zagłosowało więcej wyborców niż na Sławomira Zawadę.

W Lubaniu Arkadiusz Słowiński (obecny burmistrz)  otrzymał 61 proc. poparcia. Na jego kontrkandydata, Konrada Rowińskiego, zagłosowało jedynie 38 proc. wyborców. W Kamiennej Górze burmistrzem będzie  Krzysztof Świątek, który pokonał Wiktora Króla. Wybory na wójta Kamiennej Góry wygrał Patryk Straus (64 proc.), wyprzedzając Bożenę Kończak (35 proc.). Posadę burmistrza traci natomiast Tomasz Kulon, dotychczasowy burmistrz Lubawki.

Na Kulona oddano 45 proc. głosów, a na Ewę Kocembę, pretendentkę do tego stanowiska – 54 proc. W Złotoryi także zmiany. Dotychczasowy burmistrz Ireneusz Żurawski będzie musiał odejść na rzecz Roberta Pawłowskiego, któremu zaufało Aż 68 proc. wyborców. Równie druzgocącą porażkę poniósł dotychczasowy burmistrz Jawora Artur Urbański. Na jego kontrkandydata Emiliana Breę zagłosowało aż 67 proc. jaworzan, na Urbańskiego – 33 proc.

Średnia frekwencja wyborcza dla powiatów leżących w granicach diecezji legnickiej wyniosła 34 proc. i była wyższa od średniej dolnośląskiej (31 proc.).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..