– Właściwie pojmowane zdrowie daje siłę do budowania dobrych rzeczy – mówiła na spotkaniu Alfreda Walkowska. Zainicjowany przez nią ruch obejmuje coraz więcej osób w całej Polsce.
Pod egidą Polskiego Centrum św. Hildegardy z Bingen oraz Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego, w Legnicy zorganizowano pierwsze ze spotkań studium formacyjnego dla katolików świeckich. Do Centrum Spotkań im. Jana Pawła II przyjechało kilkadziesiąt osób, którym nauczanie i duchowość św. Hildegardy nie są obce, oraz tacy, którzy z postacią tej świętej spotkali się niedawno.
Spotkania odbywają się pod wspólnym hasłem „Viriditas, studium kultury życia wg św. Hildegardy”. Wśród osób od lat poznających duchowość średniowiecznej mniszki i mistyczki była Marta Dul, dietetyk z Legnicy, właścicielka Poradni Prozdrowotnej Harmonia. Jak mówi, orkisz, zalecany przez świętą sprzed wieków jako najzdrowszy element żywienia, sama zaleca swoim pacjentom. – Robimy m. in. testy, których produktów organizm nie toleruje. Okazuje się, że po wprowadzeniu orkiszu znikają wszelkie wcześniejsze uczulenia – mówi. Podczas pierwszego spotkania w ramach „Viriditas...” prelekcję wygłosiła Alfreda Walkowska.
Na kolejnych pojawią się kolejni naukowcy. Każdy będzie na podstawie uprawianej przez siebie dziedziny mówił o życiu, dokonaniach bądź duchowości św. Hildegardy. – Mamy m.in. szefa katedry nauk społecznych, liturgistę, biblistę, historyka, filozofa. Każdy z nich pomoże nam spojrzeć na dokonania św. Hildegardy ze swojego punktu widzenia – tłumaczy A. Walkowska. Zdaniem Jerzego Wawrzyniaka, sekretarza Stowarzyszenia Centrum św. Hildegardy w Polsce, życie według wskazówek świętej szczególnie dziś potrzebne jest człowiekowi. – Sam od 2007 r. uczestniczę w „postach ze św. Hildegardą”. Niesamowite jest, jak pomagają one wrócić do równowagi fizycznej i duchowej. Pomagają dodać tej viriditas, siły życiowej. Nie wolno zapominać, że święta była nie tylko znakomitą lekarką ciała, ale przede wszystkim duszy. Aby móc podążać za jej myślą, trzeba nastawić się na harmonię ze wszystkimi elementami naszego świata – mówi.
Organizatorzy nadal czekają na chętnych do wzięcia udziału w studium. Takich spotkań zaplanowano jeszcze sześć. Są idealne dla każdego, kto tęskni za harmonią życia, osiąganą zgodnie z zamysłem Boga i na miarę własnej aktywności. Każde z nich będzie odbywało się w jedną sobotę w miesiącu w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II. W programie są wykłady, warsztaty i tematyczne debaty. Zakończeniem każdego spotkania będzie obiad przygotowany według receptur św. Hildegardy, oparty głównie na produktach orkiszowych.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się