Legnickie Pole uhonorowało biskupa

Bp Stefan Cichy został honorowym obywatelem Legnickiego Pola. Rada Gminy nadała ten tytuł po raz pierwszy w swojej historii.

- Ten tytuł oraz to, że jestem pierwszym honorowym obywatelem waszej gminy zobowiązuje - powiedział biskup-senior po uroczystości. - Zobowiązanie, aby nadal interesować się i troszczyć o to, co się tutaj dzieje. Dlatego mam zamiar przyjechać tu na pasterkę i dalej uczestniczyć w różnych uroczystościach w Legnickim Polu - powiedział bp Cichy.

Większość z nich będzie się odbywała w miejscowej bazylice mniejszej pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi Śląskiej. To właśnie dzięki staraniom bp. Stefana Cichego udało się w tym roku podnieść tę świątynię do zaszczytnego tytułu basilica minor. Wspominał o tym Aleksander Kostuń, wójt gminy.

- Gmina ma na swoim koncie wiele osiągnięć. Jednak najpiękniejszym zwieńczeniem mojej kadencji jest właśnie tytuł bazyliki dla naszego kościoła. Dalszy rozwój Legnickiego Pola będzie w wielkiej mierze odzwierciedleniem tej nominacji. Największa w tym zasługa bp. Stefana Cichego. Jego zasługi dla naszej gminy są tak ogromne, że trudno będzie komukolwiek w przyszłości uzyskać tytuł honorowego obywatela Legnickiego Pola - powiedział Aleksander Kostuń.

Biskup senior przyznał, że nie sądził, aby za jego kadencji udało się ogłosić aż trzy bazyliki w diecezji. Dodał, że z ustanowieniem jej w Legnickim Polu było najwięcej trudności.

- Dlatego w Rzymie przedstawiałem jej w kolejności: Jelenia Góra i Bolesławiec. Legnickie Pole zostawiłem na koniec. Jednak ten wniosek załatwiono najszybciej spośród wszystkich trzech. Formalności zajęły bowiem tylko miesiąc - dodał bp Cichy.

Odbierając dziś tytuł pierwszego honorowego obywatela Legnickiego Pola zapewnił, że teraz postara się tu bywać częściej.

Bp Stefan Cichy jest już honorowym obywatelem Jeleniej Góry (od 2007 roku) oraz Legnicy (od 2008 roku).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..