Ojcowie na ołtarzach?

Związani z naszą diecezją męczennicy niedługo mogą zostać beatyfikowani.

Emerytowany biskup diecezji Chimbote ks. Luis Armando Gastelumendi SJ poinformował, że niedługo możemy się spodziewać beatyfikacji dwóch polskich męczenników za wiarę – franciszkanów o. Michała Tomaszka oraz o. Zbigniewa Strzałkowskiego.

Obaj polscy misjonarze zostali zamordowani 9 sierpnia 1991 roku w peruwiańskiej diecezji. Dokonali tego członkowie maoistowskiej partyzantki antyrządowej „Świetlisty Szlak”. Zdaniem maoistów misjonarze swoimi różańcami i Pismem Świętym zwodzili miejscowych ludzi. Pojmali więc ojców, wywieźli za miasto i zabili strzałami w tył głowy.

Polscy misjonarze pracując w Peru organizowali działa charytatywne m.in. z ich inicjatywy powstała instalacja wodna czy zaczął działać agregat prądotwórczy. Sprowadzili też lekarzy i pielęgniarki, którzy zaczęli służyć miejscowej ludności.

Proces beatyfikacyjny ruszył już w 1996 roku. W 2002 roku zakończył się na etapie diecezjalnym. W 2011 roku ukończono tzw. Positio, czyli kluczowego dokumentu procesu.

Obaj kapłani byli związani z diecezją legnicką. O. Michał Tomaszek urodził się koło Żywca, jednak szkołę średnią ukończył już w Legnicy. Było to wówczas Niższe Seminarium Duchowne. Wstąpił później franciszkanów i po formacji i otrzymaniu święceń prezbiteratu został wysłany do pracy do Pieńska, dzisiaj będącego w granicach diecezji legnickiej. Stąd pojechał na misję do Peru, gdzie męczeńsko zginął. Od dekady szkoła w Pieńsku nosi jego imię.

Z kolei o. Zbigniew Strzałkowski pochodził z Tarnowa. Po święceniach prezbiteratu na pierwszą placówkę trafił do Legnicy, gdzie przez dwa lata pełnił funkcję wicerektora ówczesnego Niższego Seminarium Duchownego, dzisiaj Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Franciszka z Asyżu. To stąd wyruszył na misje do Peru.

Ulica przy której znajduje się klasztor ojców franciszkanów w Legnicy została przed kilkoma laty przemianowana z ul. Partyzantów na ul. O. Zbigniewa i Michała.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..