Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Kaczyński: to będzie cios dla KGHM

Prezes PiS odniósł się w Lubinie do kwestii podatku od kopalin i pakietu klimatycznego. Powiedział, że oba są ciosem stawiającym pod znakiem zapytania dalsze inwestycje firmy.

- Żeby KGHM mógł być wielką, światową, liczącą się marką, potrzebna jest pomoc ze strony państwa. Potrzebne jest zrozumienie tego, że Polska powinna mieć tego rodzaju przedsiębiorstwa. Że to jest droga rozwoju. Że to est droga do pozycji w światowej gospodarce - mówił prezes PiS.

Jednak zdaniem Kaczyńskiego obecny rząd tego nie rozumie.

- Najpierw nakłada na Polską Miedź  potężny podatek od kopalin. Podatek dużo wyższy niż podobne w innych krajach. Obniża w ten sposób efektywność gospodarczą i biznesową tego przedsiębiorstwa oraz zmniejsza jego możliwości inwestycyjne.

Doprowadza do tego, że pewna część inwestycji zostaje wyprowadzona do Chile, a przypominam, że złoża rudy miedzi są niedaleko stąd, koło Gorzowa. Obecna władza doprowadza do tego, że różnego rodzaju szanse, które wydawały się możliwe do zrealizowania, zostają co najmniej bardzo ograniczone - uważa prezes Kaczyński.

Następnie odniósł się do zakończonej niedawno w Brukseli konferencji klimatycznej. - Przed kilkoma dniami pani premier podpisała i zaakceptowała nowe decyzje dotyczące paktu klimatycznego, które dla przedsiębiorstw, które zużywają dużo energii, a KGHM zużywa szczególnie dużo energii, są po prostu zabójcze.

To jest uderzenie tak mocne, że trzeba będzie stawiać znak zapytania nad wieloma inwestycjami, nad możliwością wykorzystania różnych złóż. Ich efektywność będzie spadała, bo ceny energii będą rosły, co do tego nie mam najmniejszej wątpliwości - powiedział prezes PiS. Dodał, że będzie to kolejny, wielki cios w KGHM.

Konferencja prasowa Jarosława Kaczyńskiego odbyła się tuż przy szybie "Bolesław" Zakładów Górniczych Lubin. To jedna z najstarszych kopalń Zagłębia Miedziowego. Część konferencjo poświęcono na prezentację kandydata PiS na prezydenta Lubina. Po konferencji prezes Kaczyński złożył kwiaty pod pomnikiem ofiar Lubińskiego Sierpnia '82.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • Piotr_Adamczyk
  28.10.2014 20:49
  Kaczyński swoje, a gospodarka swoje.
  Widać jego doradcom brak podstaw ekonomii.

  http://gielda.onet.pl/kghm-polska-miedz-sa,18648,101,2,77,profile-wykresy

  http://gielda.onet.pl/tauron-polska-energia,18648,101,2,8612,profile-wykresy
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma